Pavlač

Uvítáme zde Vaše názory a náměty ohledně podoby a obsahu stránek. Ještě více nás bude těšit, pokud se rozhodnete sami přispět nějakým zajímavým obsahem. Smysl těchto stránek je poskytnout  informace všem, kteří se zajímají o dění v Litni a okolí. A hlavně dát prostor těm, kteří chtějí aktivně přispívat zajímavým a aktuálním obsahem.

Prosíme o věcnou diskusi bez osobních výpadů a vulgarit.

50 Komentáře

 1. Info SDH Liteň.
  11.4. Pořádáme sběr šrotu a elektro odpadu.
  25.4. Od 8:30 se zúčastníme hasičské soutěže v Karlštejně.
  30.4. Proběhne pálení čarodějnic v nádvoří zámku.
  9.5. Pomáháme s Májemi v Litni.
  5.9. Pořádáme akci Loučení s létem.

 2. Začal jsem číst stránky té Nové Litně. Doporučuji všem. Volil jsem Horáka a Havelku a věřil jsem jim. Už nevěřím. Podívejte se a přečtěte si. Myslím, že ty podklady mluví za všechno. Držím palce Nové Litni. Myslím, že by se k nim hodila naše místostarostka Šárka. U té jsem se také spletl. Myslel jsem, že nebude stačit a ona zatím je 100x lepší než Horák.
  http://www.novaliten.cz/2015/03/sokujici-odhaleni-podklady-na-viceprace-zase-nesouhlasi/
  https://www.facebook.com/novaliten?fref=ts

 3. Dobrý večer,
  ráda bych se jen ,,lehce“ vyjádřila ke zveřejněnému dopisu místní obyvatelky. S některými body souhlasím, ale u některých…
  K topení na úřadě: Nevím, zda konstatování, že pracovnice obce smrdí je úplně fér. Na úřad chodí často i veřejnost a musím uznat, že jsem i já sama byla několikrát přítomna, když se tam delší dobu zdržel občan, po kterém nevyvětráte ani do jara. Ideální představou tedy je, aby na úřadě, kde např. dvě osoby znající povinnosti matriky být musí, seděl člověk jeden, který bude dělat vše, nejlépe zadarmo a v zimě.
  Nájemné prostor v budově úřadu je, myslím, adekvátní vzhledem k velikosti a umístění.
  Většina z ,,bandy lenochů“ je placená ÚP, nemít je by nás jako obec tedy vyšlo finančně nastejno. Přes ÚP je možno tímto způsobem zaměstnat ty, kteří jsou jako nezaměstnaní vedeni tuším déle, než 6 měsíců a věřte, že mnoho z nabízených by za to nestálo, ani kdyby nám na ně stát přidával ještě do rozpočtu.To bychom potom mohli zaměstnat ještě jednoho člověka, který by je každý den přinutil, aby do té práce ráno alespoň přišli.
  Ke slečně Bidšovské…myslím, že vhodné vzdělání vždy není to, co dokazuje, že je dotyčný ten správný člověk na správném místě, u ní jsem se ale sama za sebe už nespočetněkrát přesvědčila, že ona ano. Na drátě mě má neustále, ptám se jí na věci různé a ještě se mi nestalo, že by nevěděla, nebo neuměla zjistit. Její práce si vážím a mnohdy se divím, kde ve svém věku stihla k tolika informacím a znalostem přijít. Navíc je spravedlivá a nestranná.
  Směsný odpad je velmi těžko řešitelný problém. Souhlasím s Vámi v tom, že systém plateb za jednotlivé vývozy by byl spravedlivější, má to ale i své stinné stránky. Podle zkušeností z okolních obcí, které to takto praktikují, spočívá hlavní problém v tom, že lidé pak odpad hází všude možně, jen aby nemuseli platit za vývoz vlastní popelnice. Bohužel, Český lid si vždy umí poradit a tak potom pytle s odpadky končí všude kolem silnic, na černých skládkách, v popelnicích sousedů,ve veřejných odpadkových koších,…atd. Řešení odpadu je tedy problém…

 4. Členové Nové Litně se shodli, že jeden z dopisů, který došel na adresu Filipa Kaštánka, stojí za to, abychom ho zveřejnili. Autorka se ho bála podepsat, což chápeme a respektujeme. Co autorka zatím netuší – podle našich rešerší se její názory shodují s názory většiny rozumných žen, které v Litni a Bělči a Vlencích žijí! A tak i když se ani zdaleka neztotožňujeme se všemi názory pisatelky, oceňujeme její angažovanost a přinášíme její dopis v úplném a nekorigovaném znění:

  Vážený pane
  rozhodla jsem se Vám napsat, protože fandím tomu, co v současné době děláte pro Liteň. Konečně se něco děje. Nejsem rodilá liteňačka, ale tzv. naplavenina. Doufala jsem, že ve volbách zvítězí někdo nový, kdo změní zavedené pořádky. Bohužel se tak nestalo.

  Nechápu, kam celá léta mizí peníze. Občané Litně to nevidí a nebo ani vidět nechtějí. Na jedné straně jsou dohady ohledně pár korun z poplatků na psy. Na straně druhé plýtvání.
  1) KINO – zrušit. Nehraje většinu roku – opravdu drahá zábava.
  2) KNIHOVNA – zrušit. Slouží pouze pro pár seniorů.
  3) Nepřetápět na obecním úřadě. Když tam jedete něco vyřídit, je tam příšerné horko a smrad, jak se pracovnice potí.
  4) Zvýšit nájem v bufetu pod obecním úřadem, asi paní platí málo, když celou zimu větrá (okna, dveře neustále otevřené i v mrazech. Asi větrá smrad ze zkažených potravin.
  5) SNÍŽIT ADMINISTRATIVU – nevím proč obec s 1000 obyvateli má 2 pracovnice matriky, 2 účetní a další sílu. Navíc p. Nožinová a slečna Bydžovská se tam objevily, ani nevíme jak. Doufám, že mají na práci potřebné vzdělání. Ve výběrovém řízení na hlavní účetní byla podmínka praxe. Nakonec se na to místo dostala slečna bez praxe, která neumí ani napsat zápis ze zasedání.
  6) Uklízecí četa – banda lenochů jinak se to ani nedá nazvat, když je vidíte při práci.
  7) ODVOZ ODPADU – zavést vyvážení počtu popelnic jak tomu bylo kdysi. Nejvyšší poplatky za svoz v okolí. Lidé nebudou třídit odpad, když jim vyvezete neomezený počet popelnic.

  Dále by mě zajímalo, kdo platí přípojky na kanalizaci ve staré škole. Když občané sociál. slabí nemají ani na zaplacení popelnic.
  Jsem ráda, že konečně někdo bude dohlížet na hospodaření obce i když to nebude mít lehké.
  Nešťastným řešením bylo zvolení zastupitele pana Novotného, který bohužel bude vždy držet basu s panem Horákem. Jak se říká ruka ruku myje. Když projdete faktury za poslední 4 roky určitě vám je jasné proč. Nesouhlasím, že by Vlence nedostávaly od obce peníze. Dostávaly, ale bohužel pouze jeden občan, který si z obce udělal dojnou krávu. Bez výběrového řízení, za pár hrábnutí nehorázné peníze.
  Přeji hodně sil v boji s tou přesilou.
  V dnešní době se každý občan snaží ušetřit. Každou korunu výběrem dodavatelů. A co obec? Předražené zakázky na zemní práce, vývoz fekálií, platy zaměstnanců. Peníze pak mizí jak pára nad hrncem. Leta se tady nic pořádného pro občany neudělalo. Jen se divím p. Vodičkovi, který byl místostarostou, že toto neviděl už dříve.
  OBYVATELKA LITNĚ

 5. Pane Karle,
  když v zápise chybí opakovaně celé hlasování a usnesení, tak se tomu chtě nechtě musíme věnovat. Když vyjádření zastupitele, který napsal k zápisu oficiální vyjádření, které má být součástí zápisu, není vyvěšeno se zápisem, musí přijít alternativní cesty. Těmito cestami jsou v demokracii média. Má-li být něco zveřejněno, musíme to zveřejnit. Jak byste to udělal Vy?
  Až dosáhneme stavu, kdy nám nebudou dělat potíže rutinní záležitosti, lze pak pracovat na dalších věcech. Bohužel začínáme úplně od začátku. Nicméně paralelně pracujeme i na důležitých věcech pro budoucnost. Já jsem ve svém volném čase vypracoval podklady pro SRD, jehož vypracování starosta dočasně stopnul tím, že nepodepsal objednavku, kterou jsme jako zastupitele již odsouhlasili. Jak byste nutil starostu, aby udělal to, na čem se zastupitelstvo usnelo? Rad se s Vámi sejdu a naše společné potíže probereme. Většinu toho cítím podobně. Co vy na to?

  Co se týče prachu a stavu silnic, tak mě to štve také. Zjišťoval jsem okolnosti tohoto neblahého stavu na SUS Kladno. V této fázi s tím nemůžeme dělat nic. A to ve smyslu, že by si zhotovitel neplnil svoji povinnost. Podle mých informací je tento stav schválen a běží podle platných smluv (já bych takové smlouvy zřejmě neuzavřel). Můžeme o té věci začít psát a vytvářet tlak na vedení obce, aby silnici docasne zaasfaltovalo. Bude nás to stat par milionu navíc. Je to opravdu to, co chceme? Co byste dělal vy doma na sve ceste? Ke kritice je vždy potřeba dávat řešení. Já ke stávajícímu stavu silnic v Litni nemám bezbolestné alternativní řešení, které by bylo zadarmo. Vy ano?

 6. Dobry den Karle.
  Obavam se, ze problem s dopravou se jinak vyresit neda. Stanice, ktere jste jmenoval, tedy napr. Karlstejn, jsou na ,,hlavnim tahu“ Praha-Beroun-Plzen, Liten bohuzel ne. Na druhou stranu jsou obce, kde vlakova doprava nefunguje vubec. Myslim, ze Liten na tom jeste neni tak spatne, kdyz si vezmeme dopravu vlakovou a autobusovou.
  Muj nazor je, ze mnoho lidi, kteri se autem denne dopravuji do prace ci jinam, by klidne vlak ci autobus vyuzivat mohli. Moderni doba vsak nabizi moznosti pro mnohe pohodlnejsi, automobil, a proto ji nejvice lidi vyuziva.
  Jinak s Vami naprosto souhlasim v tom, ze zde mame mnoho duleziteho na reseni a nemeli bychom plytvat cas ani energii na nektere nedulezite veci.

 7. Odpovídám panu Kaštánkovi na jeho repliku ze dne 16.3. 2015

  ad zápis) “to nejsou půtky, ale extrémně závažná věc.”

  Nikde jsem netvrdil, že zápisy nejsou závažná věc.
  To mi prosím nepodsunujte, já pouze říkám a za tím si stojím, že to není agenda, se kterou se mají zastupitelé obracet na obyvatele a vydávat ji za svou činnost pro občany a na ně redukovat svoji práci. Pakliže tyto technicko-administrativní interní záležitosti převáží nad neřešenými problémy a nevyslyšenými stesky obyvatel, pak se z nich zákonitě stávají banality a zaobíráním se jimi se odvádí pozornost od věcí podstatných a určitě závažnějších než zápisy, ať jsou provedeny jakkoli.
  Například již zmiňovaný posyp. Ta oblaka prachu, která se s každým projíždějícím auem ze silnice zvednou jsou fakt hustý! Tenhle karcinogenní šmejd nám špiní fasády domů, zaneřáďuje zahrádky, dosedá na ploty, znečištuje okna (co si myslíte, čemu dám teď na jaře přednost, při všeobecném časovém deficitu, kterým naše společnost chronicky trpí, úklidu nádraží nebo omývání plotu a mytí zaneřáděných oken?) a co je nejhorší, těm co bydlí u silnice to leze přímo do obytných místností. Kdo si tohle bere na zodpovědnost? A tohle je jenom jedna z desítek věcí, které obyvatele Litně trápí.

  Co se týče frekvence spojů, zbytečně paní Marii argumentujete výčtem všech existujích spojení tam i zpátky, do kopce i z kopce. Fakt je, a to paní Marie má určitě na mysli, že aktivně žijící člověk, nemluvě už o člověku zaměstnaném, si ten luxus využívat lokálku k vlastní dopravě nemůže dovolit, protože v běžných hodinách, kdy lidé realizují své cesty do práce a pochůzky (tedy tím nemyslím pátou ranní a jedenáctou noční), má obyvatel Litně v porovnání s obyvatelem třeba Srbska, Karlštejna a dalších, který má možnost opustit svou obec pravidelně každou půlhodinu, k dispozici interval dvě hodiny jako ten nejkratší!, a v době dopolední a polední musí čekat celých pět hodin!, než se odsud dostane. Ruku na srdce, kdo z vás na to má a může mrhat takto svým časem? Asi jen nezaměstnané ženy, děti a penzisté. Ale možná, že ani ti ne.
  Přitom daně platíme všichni stejné, do práce musíme chodit stejně jako ti karlštejnští, také musíme zajistit sebe a rodinu a náš den má 24 hodin jako těch karlštejnských. Žádné však úlevy na daních nebo možnosti odepsat si z daní náklady na provoz soukromých aut nemáme. Vždyť tady každý výdělečně činný musí mít v rodině své auto. Kde je tady rovnoprávnost nebo alespoň snaha o ni, co?

 8. Dobrý večer,
  informace o blížícím se veřejném zasedání je vždy ,,vyvěšena“ na elektronické úřední desce. Je tomu tak i tentokrát.
  Je možno tam zjistit vše potřebné, tedy jak datum a čas, tak i body programu, které budou probírány.
  Šárka Marcínová

 9. Velký plyšový karneval je na webových stránkách obce nepřehlédnutelný. Kde se tam krčí program veřejného zasedání ve čtvrtek, na který nás zvete?
  Schválně, že tam nebude žádný bod věnovaný tématům, která se na Pavlači diskutují? Nebo se snad mýlím a dosypávání rozbité silnice silně karcinogenním materiálem bylo do pořadu jednání jako samostatný bod zahrnuto?

 10. Velký plyšový karneval je na stránkách nepřehlédnutelný. Kde se krčí program veřejného zasedání ve čtvrtek, nakterý nás zvete?
  Schválně, že tam nebude žádný bod věnovaný tématům, která se na Pavlači diskutují? Nebo se snad mýlím a dosypávání rozbité silnice silně karcinogenním materiálem se na pořad jednání už dostalo?

 11. Dobrý den pane Karle,
  ad plyn) asi byste měl vědět, že MY V BĚLČI ŽÁDNÝ PLYN NEMÁME. A nemáme i spoustu dalších věcí, které Liteň má. Takže já si ten komfort topit plynem nemohu dopřát.

  ad čerpadlo) na nikoho nic nevyfukuju. Mám parcelu 5.000m2 a směr, kterým vyfukuju chladný vzduch je bez osídlení. Dalo by se říci, že téměř s nikým nesousedím. Teplo, které odeberu ze svého okolí do svého okolí zase vyzářím svým domem. To teplo se uvnitř neztratí. To teplo se ztrácí směrem ven do okolní atmosfery. Proto budu trvat na tom, že topím maximálně ekologicky a zároveň ekonomicky. Na ohřev TUV používám sluneční kolektory. Obvińovat mne z necitlivého přístupu k přírodě a životním prostředí opravdu není na místě. Povolení samozřejmě mám.

  ad slunce) Podle statistiky prožíváme poměrně slunečný březen a i únor byl v normě. Chci říci, že nepozoruji ani subjektivně a ni objektivně úbytek slunečního svitu, který sleduji, anžto mám ony kolektory.

  ad vítr) Sleduji též, neboť bydlím na extrémně větrném místě a už 5 let uvažuji o větrné elektrárničce. Dokonce mám spočítané náklady a návratnost. Takže vítr sleduji a rozhodně se zde nejedná o bezvětrné místo. Pokud budete bydlet za Mramorem, jste většiny větrů ušetřen díku onomu kopci. Bu´dte rád.

  ad poměry mezi lidmi) asi neumím řešit. Snad může částečne pomoci třeba jarní brigáda. Přijďte. Vzájemné komunikace a spolupráce často pomáhá.

  ad chodníky a silnice) tak to je na rozdíl od hřiště či aleje běh na dlouhou trat. Popsal jsem v článku Liteň je dlouhodobě nepřipravena na čerpání dotací. Nyní je vyhlášen program na obnovu a vystavbu nových chodníků Stř.krajem. Avšak my nemáme roky zpracované příslušné dokumenty, nemáme za sebou jenání zastupitelstva, která by říkala, že už v roce 2010 jsme se usnesli, že chceme opravit chodníky nebo silnice, nemáme demografickou analýzu, nemáme strategický rozvojový dokument,… a mohl bych takto pokračovat. Já jsem ve funci 1/4 roku a už jsem k tomu načetl stohy dokumentů. Celá Nová Liteň pracuje na tom, abychom mohli co nejdříve nějaké finance čerpat. Avšak to nebude hned. A nejvíc ze všeho záleží na vedení obce, zda naše návrhy a argumenty vyslyší.

  ad zápis) to nejsou půtky, ale extrémně závažná věc. Pokud obec vykoná něco a pak přijde třeba kontrola a řekne, proč jsme to či ono udělali a my řekneme, protože se na tom zastupitelstvo usneslo, tak to v tom zápise musí být!!!!!! Jinak si může jít třeba zaměstnanec obce „hačnout“, protože udělal cosi svévolně, bez rozhodnutí zastupitelstva. Takže trvání na precizním zápise chrání nejen zastupitele, ale i vedení obce a řadové zaměstnance. Opravdu to není prkotina.

  ad pan Havelka a Svatopluk) s panem Havelkou žádnou válku nevedu ani já ani nikdo z mých kolegů. Jen objektivně kritizujeme stav, kdy je ve správní radě 9 měsíců zesnulý bývalý starosta a pan Havelka jako ředitel nekoná a pan Horák jako starosta nekoná. Atelier Svatopluk je obecně prospěšná společnost, kterou založila obec Liteň spolu s firmou Digitus. Atelier Svatopluk spravuje majetek obce v účetní hodnotě 17mil korun. Podle pana Havelky je tržní hodnota dokonce 2x vyšší, tedy 34mil. Je proto na místě, když se jako zastupitelé o osud tohoto majetku zajímáme. A měl by zajímat i Vás, abyste věděl, jak se s ním nakládá. Ptáte se, k čemu ten Svatopluk je. Já si právě myslím, že k ničemu. Účel, ke kterému byl založen, není naplňován.

  Těším se na naše setkání ve čtvrtek a rád si s Vámi o těch věcech (klidně mezi 4 očima nebo veřejně, jak budete chtít) popovídám a vyslechnu Vás. S pozdravem Filip Kastanek

 12. Ještě jednou pro paní Marii:
  ad vlak) vlak k nám jezdí 8x denně v každé směru, tzn., že v Litni zastaví 16x každý den. Takže nikoli 3x, jak píšete

  ad nádraží) není sice naše, ale je to naše vizitka a naši hosté, kteří sem přijedou se neptají, kdo to má uklidit, ale říkají, že tu máme bordel. Já také sekám „pangejt“, který není můj, protože to vypadá dobře a je to moje vizitka. Úprava nádraží je to minimum, které můžeme každý udělat a nic nás to nestojí, pokud za to nic povazujeme naší práci. A hromada těchto nic dává pak dohromady velké věci

  ad silnice) již jsem napsal v předchozí odpovědi. Na obranu aktérů výstavby musím dodat, že zasypávají každý tyden v patek ráno, pokud se nemýlím. Předmětem sporu zůstává, zda to je vhodná technologie. Já tvrdím, že ne.

  Filip Kastanek

 13. Vazena paní Marie,
  stav silnic mi také vadí a několikrát jsem nejen já, ale i moji kolegové na tento stav upozorňovali a to i na veřejném zasedání. Pan starosta Horák to vysvětluje nutností „sednutí“ podkladu. Já s tímto argumentem několik měsíců trvajícím nesouhlasím. Naše „čtyřka“ je v zastupitelstvu v menšině a v opozici proti „vládnoucí pětce“. Sám jsem tento stav kritizoval v článku o výstavbě kanalizace. Přijďte nás podpořit na zasedání 19.3. a řekněte to starostovi do očí. Já jako zastupitel mohu na věci upozorňovat a dávat návrhy na usnesení. Pokud mi je vládnoucí většina zamítá, musíte nastoupit vy jako veřejnost a naše rozumné názory podpořit. Pak se, věřím, věci pohnou směrem dopředu.
  Těším se na naše setkání ve čtvrtek a rád si s Vámi o těch věcech (klidně mezi 4 očima nebo veřejně, jak budete chtít) popovídám a vyslechnu Vás. S pozdravem Filip Kastanek

 14. Dobrý den,

  nedávno jsem se v Našich novinách dočetla, že Nová Liteň má v plánu zlepšit stav liteňského nádraží. Neříkám, že je to nápad špatný, ale myslím, že poněkud zbytečný, nemyslíte? Kdyby vlak jezdil častěji než 3x denně, byla by rekonstrukce nádraží na místě.. Takhle je to poněkud zbytečné.
  Ke kanalizací: Všude je neuvěřitelný bordel, cesty v katastrofálním stavu (přitom by stačilo ty díry a výmoly párkrát v týdnu zaspat), ale to nikoho zdá se, netrápí. Tak pojďme opravit nádraží a na silnice se vykašleme, po těch přece nikdo nejezdí.

  Uctivá poklona

  Marie

 15. Vážený pane,Karle XY,
  budu jen krátce reagovat ohledně našeho vlakového nádraží.Samozřejmě,že máte pravdu-budova a okolí nádraží opravdu není majetkem obce,ale ČD.Nechce se mi ale věřit,že se Vám současný stav líbí-chybějící staniční cedule,letité nálety,fasádní malby,hákové kříže….
  Pokud vím,již několikrát v minulosti vedení obce ,,marně“ bezúspěšně žádalo(ústně) ČD o zlepšení stavu – bohužel se špatným výsledkem.Když přijede vlakem turista,návštěvník do naší obce,tak je určitě zděšen již prvním pohledem.
  Protože v Litni žiju celý život,mám zde rodinu a vím,jak krásně vypadalo a jakou chloubou bylo naše liteňské nádraží před několika lety,tak mi není tento neutěšený stav lhostejný.
  Doufám,že se uvidíme na brigádě,protože i Vy by jste měl mít Liteň také rád.
  Miloslav Kliment

 16. Přečetl jsem si Vaši odpověď a nestačím se divit. Jako Váš volič mimochodem, Vám dám otázku: Jak to, že nejste připojen na plyn? Sousedit s Vámi bych tedy s tím Vaším vofukem nechtěl. Jestlipak jste se zeptal sousedů, zda s tím vofukem souhlasí? Máte na to vůbec povolení? Vzduch i voda nepatří nikomu, nemohou být předmětem vlastnictví a nemůžete si s nimi dělat co chcete.

  Jsem zklamán vaší dosavadní činností. Čekal jsem, že budete řešit problémy nás občanů obyvatel Litně. Na vysazování alejí, úpravy hřišť, je ještě moc brzy. Liteň vězí až po uši v problémech, které jsou ad 1) podmačování, ad 2) podmačování, ad 3) podmačování…, od x) rozflákané silnice, chybějící chodníky nebo alespoň pěšiny pro pěší, vzájemná agresivita, nedůvěra a buranství ve vztazích mezi sousedy, absence jakékoliv lokální směny mezi obyvateli atd. atp. Proč jste nepřišli s Těma vašima ekologama podívat se k nám nahoru do Litně, to si raději desetkrát pouštíte záznam ze zastupitelstva, to kdybych byl zastupitelem, hned na druhý den bych se rozběhl k občanovi, který si stěžoval, abych získal podrobnosti, abych se na vlastní oči přesvědči o co jde. Zajímal bych se o to. Místo toho řešíte zápisy ze zasedání, což je vaše interní věc, kterou byste si měli vyřešit na zastupitelstvu mezi sebou a nechdit s tím na venek a práci pro obyvatele Litně nahrazovat těmahle půtkama. Ale Vy naopak už desátý měsíc vedete touto formou válku s panem Havelkou a dokonce s těmito věcmi plníte stránky lokálního tisku. Víte, že nás to občany vůbec nezajímá?! Co děláte pro nás?. Nějaká alej?, To snad nemyslíte vážně.
  A k čemu vůbec je ten Svatopluk? Pořád se o něm hádáte, ale nikde jste to nevysvětlili, k čemu je. Můžu si tam jít k němu nechat opravit boty? Psali jste, že má nějaké dílny? Nebo prodává maso? Nebo snad ten Svatopluk ubytovává, když tam dřív byl internát? Dává nějaké pracovní příležitosti? Lze u něho teď koupit sazenice jarních zelenin? Nebo se tam snad něco vyučuje, třeba šití nebo vaření?
  Valná většina občanů Litně má stará auta kostitřasy. Proč se nestaráte o to, aby byla co nejrychleji srovnána silnice a zasypány díry. Nebo je to snad záměr, kterému jste se Vy jako zastupitelé nedokázali vzepřít a současně s přípojkama budeme kupovat i nová auta? Ona i oprava rozproudí skomírající ekonomický život hlavního, chtělo by se říci jediného, odvětví, není-liž pravda?
  Nedivte se, že lidi o Vás nemají zájem. Předstíráte problémy tam, kde nejsou, a ty skutečné zadupáváte do země.

  Karel

  Anebo nádraží. Je budova nádraží a okolí vůbec v majetku obce? Nemají se o to starat ČD? Obec má maximálně se postarat a oznámit ČD, aby odstranily nápisy. Vždyť na sprejery mají speciálně vyškolené týmy. A především spolu s karlštejnskou policií chytit viníky toho bordelu za uši a přitáhnout je k odpovědnosti.

  Jestliže máte v Nové Litni ty vzdělané přirodovědce a ekology, přiveďte je na zastupitelstvo. Ať vysvětlí, odkud se tady bere ta voda? Proč je tu pořád vlhko, celý rok nezafouká větřík, obloha je zatažená, ale budou-li to vysvětlovat frázemi o globálním oteplování, to ať zůstanopu raději doma počítačům. Ty jim to uvěřejí.

 17. Vážený pane Karle,
  Váš dotaz jsem četl před časem a od té doby o té věci přemýšlím. I na dovolené jsem se Vaší připomínkou a připomínkou paní Drdové zaobíral. Především musím souhlasit s kolegou Vodičkou. Obec nemá pravomoc vyhlašovat „stav ekologické havárie“. Vyhlásit jakékoli havarijní stavy spadá do pravomoci kraje a dále výše v hierarchii státní správy. Dále se musím ohradit proti tvrzení, že nás v Nové Litni zajímají pouze peníze (já tedy také nevím, co je tintil vantil, ale intuice mi říká, že myslíte peníze). Máme ve svém středu profesionály, kteří mají přírodu a ekologii jako profesi a kteří jsou v oboru vzděláni. Iniciovali jsme výsadbu nové aleje v Litni a čekáme, jak dopadne žádost o dotaci, Vidíte? Zase peníze. Ani ty stromy bez peněz nepořídíme. Alternativní cestou může být brigáda (ušetříme za práci) a sbírka na nákup sadby (ušetříme za materiál, finance však potřebovat budeme). Takovou brigádu plánujeme teď na jaro, abychom zvelebili oblast nádraží (úklid prostoru a výsadba keřů, stromů, vyvěšení názvu obce,…). Můžete se přidat.
  Co se týká výtky směrem k tepelným čerpadlům, tak jí příliš nerozumím. Snažil jsem se pochopit i opakovaným sledováním záznamu, ale k ničemu jsem nedospěl. Rozhodně se vaší společné připomínce nevysmívám. Sám provozuji tepelné čerpadlo vzduch-voda. Toto tepelné čerpadlo má na svědomí spíše odvlhčování vzduchu (naprosto zanedbatelně). Funguje jako obrácená klimatizace. Teplo, které ze vzduchu získávám, zase do vzduchu vracím, díky tepelné ztrátě domu. Bilance tu tedy je vyrovnaná. U tepelného čerpadla země-voda může docházet ke zpožďování vegetace na pozemku, v němž je zakopán kolektor (výměník) ve hloubce cca 1m. Teplo, které tu získáváme, je teplo vyzařované naší planetou (čím hlouběji v útrobách Země jste, tím je tam tepleji – toto teplo si „užívají“ horníci v dolech). Je to do jisté míry geotermální teplo. V metrové hloubce se samozřejmě více projevuje ohřev sluncem přes léto. Místní tepelná bilance také není porušena. Teplo, které předáme objektem do okolí, se zpožděním absorbuje pozemek s výměníkem. Nejproblematičtěji se z tohoto pohledu jeví čerpadlo voda-voda. Zde se opravdu dá vrt, coby zdroj tepla, vychladit trvale o 3-4°C. Tomu se v současnosti brání ohřátím vychlazených spodních vod slunečním kolektorem přes léto. Potom zůstává průměrná roční teplota stejná (záleží na ploše slunečního kolektoru). K ovlivnění stavu podzemních vod by nemělo docházet. Vodu z vrtu neodčerpáváme ani tam žádnou nepřidáváme. Pokud se na tento druh TČ podíváme z pohledu místních geologickým podmínek, pak ho zde v Litni a okolí nelze doporučit. Voda je zde silně mineralizovaná a agresivní. Její tvrdost je velmi vysoká. Kromě vápníku obsahuje vysoké procento železa (špatné chuťové vlastnosti, překračuje normu pro pitnou vodu 6x až 10x) a manganu (na hladině se projevuje jakoby mastnými skvrnami a způsobuje šedavý zákal po zaschnutí). Například mně voda destruovala moje čerpadlo ve studni za necelé tři roky (kombinace nerez-litina). Právě litinové součásti voda během 3 let sežrala (studnař říkal, že to ještě za 30 let neviděl). Nyní mám celonerezové. Sousedé dopadli zrovnatak. Chci říci, že rozumný topenář i spotřebitel zde čerpadlo voda-voda nebude provozovat (drahé a technologicky nevhodné). A pokud stavební úřad i obecní úřad zjistí, že tu takové TČ není, věřil bych tomu. Jinak TČ má spotřebu energie pouze cca 30% oproti topení plynem nebo elektřinou. Srovnávat pak s topením tuhými palivy už vůbec nejde. Zde je účinnost při venkovních teplotách mezi 5°C a 10°C naprosto nesrovnatelná. Sám provozuji i krbová kamna na dřevo. Ty využívám při mrazech, kdy účinnost TČ vzduch-voda přirozeně klesá a při -10°C se blíží přímotopnému eletrickému kotli. Pak se mi vyplácí topit v krbových kamnech. Ekonomicky. Ekologicky by bylo lépe stále topit TČ. Spalováním tuhých paliv uvolňujeme do ovzduší skleníkový plyn CO2 (oxid uhličitý). Dřevo je v tomto ohledu přijatelnější než uhlí. Představte si však, že by každý topil tím nepohodlným dřevem. Nebylo by a nebylo by ani lesů. Šumava byla během 18. A 19. století téměř odlesněna (plavilo se z ní dřevo do měst v Rakousku i Čechách). V současnosti i během 20. století u nás lesů stále přibývá. Takže by se dalo říci, že používáním např. TČ, ony stromy spíše chráníme a snažíme se, abychom onen poslední strom nemuseli porazit. Mimochodem, já na své zahradě vysadil 40 ovocných stromů a keřů, 100 jehličnatých a listnatých stromů a asi 500 keřů a stromů v živých plotech.
  Filip Kaštánek, president Nová Liteň, z.s.

 18. Vážení přátelé, odpovídám na četné dotazy z Facebooku, webovek Nové Litně http://www.novaliten.cz a z e-mailové adresy novaliten@seznam.cz:
  My bychom tak strašně moc chtěli jen nenápadně a v klidu pracovat (já už jsem například vynaložil spoustu úsilí na to, abychom vůbec mohli čerpat nějaké dotace z EU (viz zde: http://www.novaliten.cz/2015/01/liten-je-dlouhodobe-nepripravena-pro-zadani-o-dotace-z-eu/ ), všichni z Nové Litně a každý samostatně podáváme písemné návrhy na usnesení ve věcech, které považujeme my i naši sousedé – dostáváme od vás všech tipy – za dobré. Naproti tomu vládnoucí většina včetně placených členů zastupitelstava, totiž starosty a místostarostky, nepředložili zatím ani jediný návrh – kromě vyžádaných věcí obyvateli – , natož písemně). Jenže pracovat v klidu není možné! Všechny 3 zápisy ze zasedání zastupitelstva obsahovaly nepřehlédnutelné a zásadní chyby. Proč ve dvou posledních chybělo vždy jedno hlasování? Naposledy písemně podaný návrh na usnesení. V zápise nesmí chybět menší věci, natož odhlasované usnesení. Copak to proboha nechápete??? To nemá s politikou nic společného. To není sranda. Jsme sice malá vesnice (několik) s nevelkým rozpočtem (ale už jsou to desítky miliónů). Tady to všechno začíná. Pak jen hartusíme na vládu a říkáme „ONI“. Jenže to není My a Oni. Jsme to jen a jen MY. A nikdo to za nás nedá do pořádku. A vůbec to není o personáliích. Mně je úplně jedno, co kdo udělal. Vůbec to nevnímám osobně. Jde o to, že zápis musí být správně (viz: http://www.novaliten.cz/2015/02/jak-liten-nezvladne-napsat-zapis/ ). Jde o to, že ČOV nesmí být předražená s explodujícími vícepracemi (teď nám předkládají novou smlouvu, kde je to už 5mega navíc) . Jde o to, že obecní majetek v řádech desítek milionů je bez dohledu (viz: http://www.novaliten.cz/2015/02/je-snad-atelier-svatopluk-jen-mrtva-schranka/ ). Jako zastupitelé máme povinnost pracovat dobře podle nejlepšího vědomí a svědomí. Na to jsme přísahali. Máme se dívat na to, že ve správní radě společnosti, kterou zřizuje obec, je 10 měsíců mrtvý předseda (bývalý starosta) a dělat, že je vše v pořádku?… Prosím všechny, aby se zamysleli a podpořili nás, tudíž sebe. Děkuji.

 19. Vážený pane Karle,

  pokusím se krátce shrnout:
  1) Zatím pouze dvěma občanům přišlo nápadné, že se zvýšila vlhkost půdy na svahu Mramoru. Kdyby tam už vypukla katastrofální situace, jistě by se ozvali i jiní občané.
  2) Vyhlásit stav nouze, katastrofy a tak podobně je velice závažná věc. Každopádně přesahuje kompetence obce. Kdo může co vyhlásit najdete zde (začíná to krajem, končí parlamentem ČR): http://krizport.firebrno.cz/dokumenty/vyhlasovani-krizovych-stavu
  3) nevím, co je tintil vantili a tak mě to skutečně nezajímá 🙂

 20. Doufám, že nejpozději dnes je jasné všem těm, kteří se na posledním jednání zastupitelstva vysmívali p. Drdové a p. Svatošovi, že stojíme tváří v tvář obrovské kalamitě s nedozírnými škodami na soukromých majetcích. Je nejvyšší čas vyhlásit stav ekologické havárie, neotálet a kolem situace se zavodňováním obce vodami neznámého původu přestat už chodit jako kocour kolem horké kaše. Je nutné neprodleně vyhlásit stav nouze a pozvat sem odborníky se znalostmi a nejmodernější technikou, kteří by celý svah pod Mramorem prozkoumali. Je nemožné chtít po dvou zbědovaných dámách ze Stavebního úřadu, totálně přetížených, a jednom starém pánovi z Prahy, aby situaci, která v obci vznikla za posledních dvacet let bezvládí, kdy si v obci každý dělal co chce, řešili. Aby obcházeli jednotlivé domy a klepáním na dveře se s prosíkem dožadovali po občanech vysvětlení, když každý druhý jim lže! Obec a svůj majetek nezachráníme, bude-li se lhát. Za pravdu, vážení, totiž neexistuje náhrada.

  A pro platformu Nová Liteň, kterou zajímají, zdá se jen, tintil vantili, bych měl vzkaz od indiánů: „Až porazíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku a až chytíte poslední rybu,
  teprve potom pochopíte, že peníze se jíst nedají!“

  Karel

 21. Lednové zasedání zastupitelstva má – dalo by se říci skoro již tradiční – dohru: zápis je opět vadný, opět neobsahuje jedno hlasování vůbec a vykazuje i další faktické chyby. Ověřovatel zápisu, Lukáš Münzberger, ho proto odmítl podepsat. Nejedná se v žádném případě o nějaký „nerozvážný šprajc“. Lukáš to popisuje detailně na stránkách Nová Liteň: Jak Liteň nezvládne napsat zápis .

  Současně pro ty, kteří se nemohli lednového veřejného zasedání zúčastnit a mají o dění v obci zájem, jsme zkompletovali video i audio záznam a oficiální zápis a stanovisko Lukáše Münzbergera na stránce: http://www.novaliten.cz/verejna-zasedani/

 22. Dobrý den Karle,
  Úřad Městyse právě získává další vhodné informace o kanalizaci v Zadní Třebani, zatím to vypadá, ze někteří přítomní občané měli na zasedání naprostou pravdu když říkali, že se tyto dvě záležitosti nedají srovnávat a že výstavba ķanalizace ve Třebani není také zrovna bezproblémová procházka růžovým sadem, která je vlastně nebude skoro nic stát … Nikdo ze zastupitelů samozřejmě nemá zájem o to, aby se Liteň zadlužila.
  Myslím, že toto téma bude podrobněji probíráno na dalším zasedání.
  Přeji všem pohodový víkend,
  Šárka Marcínová

 23. Z videozáznamu veřejného zasedání zastupitelstva Litně z 29.1. 2015 umístěného na youtube se dozvídáme, že při stavbě kanalizace vznikl dluh 4,5 mil. korun. Nezdá se, ža by tato částka byla přijata s velkým vzrušením. Odpověď na to, jak vznikla, nalezneme ve vystoupení p. Šindlera (21:25 až 21:59 min.), který se mj. zmiňuje o tom, že „potkáváme sítě, o kterých nikdo neví“, a také p. Kaštánka (25:00 až 25:30 min.), který porovnává stavbu kanalizace v Litni a Zadní Třebani. Litni nic nepomohou velkolepé akce na paměť Jarmily Novotné a příjezd Johna Malkoviche. Dluh tu stále bude. Spoření zmiňované na jednání zastupitelstva nepochybně na ony výše zmíněné sítě spoléhalo a celé jedné generaci prospělo, pro další generaci však bude obtížně překonattelnou zátěží. A tak se může stát, že na okno místo Ježíška zaklepe exekutor.

 24. Paní Marcínová, moc děkuji za Vaši odpověď.
  Můj zájem si prosím vysvětlete prostým faktem, že i já jsem nyní Liteňák a žiji zde. Proto jsem se i s velkým zájmem podíval na video ze zastupitelstva, prošel jsem si celou řadu dostupných dokumentů a materiálů o obci apod. Jsem moc rád, že tedy řada věcí se bude řešit…že například stav silnic a chodníků se zlepší, to je pro každou obec, neřku-li městys, velká vizitka. Jak jsem už psal, Liteň má mnoho plusů a bohatou historii. Jen jaksi působí v porovnání s jinými kouty naší země dost zanedbaně. Jsem proto rád, že tedy zastupitelé, ať už aktivní či neaktivní (jak jinak než ze zasedání zastupitelstva si mám udělat obrázek o tom, kdo přichází s kvalitními návrhy, argumenty, nápady apod.?), hodlají pro naši obec pracovat s plným nasazením.

  Zdravím a přeju hodně – snad brzy viditelných – úspěchů

 25. Zdravím opět po čase všechny Liteňáky i přespolní,
  rád bych vás všechny pozval na 3. zasedání nového zastupitelstva. Zasedání se uskuteční tento čtvrtek 29.01.2015 v 19 hodin. Z dílny Nové Litně budeme předkládat těchto 8 návrhů na usnesení:
  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL08_návrh-8_Obsazeni_rady_AS.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL09_návrh_Evaluace-2-třídy-ZŠ.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL10_navrh_smlouvy_leden_04-zastupitelum.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL11_navrh_Strategický-rozvojový-plán.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL12_navrh_Fondy_Liten_Belec_Lec_Vlence.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL13_návrh_Grant_Stromy_CEZ.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL14_Odpadkové-koše.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2015/01/150129NL15_Návrh-zákazu-volného-pobíhání-psů.pdf

  Pokud vás zajímají další informace a návrhy, které připravujeme, čtěte na našich stránkách:
  http://www.novaliten.cz/

  A pokud jste nestihli předchozí zasedání zastupitelstva, jejich záznam najdete zde:
  http://www.novaliten.cz/verejna-zasedani/

  Sledujte nás též na Facebooku:
  https://www.facebook.com/novaliten

  Přijďte nás podpořit 🙂
  S pozdravem za celou Novou Liteň, z.s. Filip Kaštánek

 26. Vážení Liteňáci,
  přes Liteń jezdím denně. Tedy teď jsem přestal a objíždím Liteň, abych si nezdevastoval auto, nezašpinil nohavice, až budu z auta vystupovat. I v Zadní Třebáni dělají kanalizaci a je tam čisto, díry zaasfaltované… Chystal jsem se sem napsat, neboť jste tématem debat v okolních hospodách. Měli jste šanci a propásli jí. Vaše volby sledovali mnozí i v Berouně. Liteň je přirozeným centrem, ale zaostalým. Proto vás sleduji. Navíc mi v žaludku leží ta vaše silnice. A nejde jen o výstavbu kanalizace, ty cesty byly hrozné už předtím. Aspoň jste na ně už namalovali čáry dělící pruhy, krajnice. Děláme si doma srandu, že teď je ta cesta vlastně lepší než před výstavbou 🙂
  V reakci na zápisky vaší místostarostky musím říci, že plány mít můžete, ale bez čerpání dotací se nikam nehnete. Koukněte k nám do okolních vesnic. K tomu výčtu vybavenosti: kino – blbost, učiliště – blbost. To vám musí žrát takových peněz, že je mi z toho blbě. Doktor, škola, školka pumpa, hospody, krámy – to je dobrý. Držíme vám se ženou palce, ať konečně posunete dopředu. Obáváme se však, že budete muset počkat 4 roky do dalších voleb. Otázkou je, jestli ještě budete mít ty nadšence, kteří do toho měli chuť teď. Nevěřím, že jim to vydrží. Obyčejně nevydrží nikdo.
  P.S. A na to zasedání se podívám, až koupím dost piva 🙂

 27. Dobrý den, pane Odstrčil.
  Musím uznat, že mě dost překvapilo, že někdo ,,úplně zvenčí“ má o Liteň takový zájem, že dokonce kouká na skoro 4-hodinový záznam z veřejného zasedání.
  Stav místních silnic je teď bohužel neřešitelný, vzhledem k výstavbě splaškové kanalizace, po jejím dokončení je samozřejmě v plánu dát dohromady nejen všechny místní silnice a cesty, ale také chodníky. Na budovách, které jsou majetkem obce jsou také naplánovány změny, aby budovy vypadaly lépe, např. budova nákupního střediska však není obecní, stejně tak Sokolovna, která je stále majetkem Sokola.
  Plán současného zastupitelstva je plán na celé volební období, tedy na 4 roky. Proto si myslím, že je důležitá trpělivost, hlavně ze strany občanů, jelikož co není teď, neznamená, že nebude ani v budoucnosti.
  Ráda bych se ještě vyjádřila k Vašemu názoru na zastupitele. Myslím si, že jen z jednoho záznamu z veřejného zastupitelstva by si neměl člověk udělat úplně jasný názor, i když to tak samozřejmě chodí u každého z nás. Jako všude, i zde jsou samozřejmě zastupitelé aktivnější a pasivnější. Mohu ale říci, že ti, kteří by se dali zvenčí brát jako pasivnější jsou právě ti, kteří do našich schůzí a zasedání vnáší klid a dokáží uklidnit rozbouřené vody mezi těmi aktivnějšími, což je také důležité, jelikož pak jsme schopni více spolupracovat.
  Děkujeme za Váš příspěvek, každý názor, i kritika (pokud je v přijatelné míře a slušně psána) se vždy hodí 🙂
  S přáním pěkného víkendu,
  Šárka Marcínová

 28. Dobrý den všem Liteňákům! Liteň je nepochybně krásně položená obec s bohatou a zajímavou historií. Jak zmiňuje paní Helena, je zde i poměrně kompletní občanská vybavenost, vzhledem k velikosti obce jistě nadstandardní.
  Ale dovolím si zde upozornit, že stav vybavenosti a řady veřejných budov (snad kromě školy a školky) je už méně skvělý. Zdravotní středisko – zanedbané, nevzhledné, tmavé vnitřní prostory, nedodělané hygienické zázemí, chybí upravený vstup pro maminky s kočárky…Ke středisku i ke školce vede rozbahněná cesta bez chodníku – to je i nebezpečné. Budova Sokolovny nebo kina – zchátralá, stejně tak nákupní středisko s polorozpadlým přístavkem a to přímo v centru obce. To ani ty hezky zastřižené lípy nezakryjou… Místní vlakovou zastávku bych nádražím nenazýval. Vlastně jsem měl problém ji najít a když jsem ji našel, nechtěl jsem ani věřit, že jde skutečně o zastávku vlaku. Silnice ani chodník k ní nevede, k nástupišti se člověk musí přebrodit bahnem a nepořádkem kolem. Přitom považuju za velkou výhodu, že do Litně jezdí vlak. Asi nejvíc mě ale překvapilo, že zde často nejsou asfaltky, ale jen vyštěrkované bahnité cesty..bez chodníků, bez krajnic…přiznám se, že to jsem jinde neviděl. Přitom tu stojí řada pěkných, upravených domů, o které se majitelé hezky starají…neupravené, často špinavé okolí však znehodnocuje majetek všech a ničí dojem z celé obce.
  Také chápu paní Helenu, že by se ráda procházela zámeckým parkem. Rozježděný neudržovaný park v Podmramoří podobný zážitek poskytnout nemůže. Ale můžeme po majiteli zámku chtít, aby suploval funkci obce? Koupil zdevastovaný areál a za nemalé prostředky ho opravuje. A pokud mám správné informace, tak chce areál časem pro veřejnost otevřít. Což bude a už vlastně je pro Liteň obrovským přínosem.
  Narodila se tu světoznámá operní pěvkyně, žil zde Svatopluk Čech, Karlštejn na dohled..prostě Liteň má co nabídnout, má potenciál přitáhnout nové obyvatele, ale i návštěvníky odjinud.
  Škoda jen, že ve 21. století musí někteří zastupitelé přesvědčovat ostatní, že lze podklady pro jednání rozeslat jednoduše hromadným emailem, že nakládání s veřejnými prostředky musí být transparentní, pochopitelné a předem schválené, že bez dlouhodobější strategie nelze efektivně plánovat rozvoj obce ani čerpání dotací…apod.
  Videozáznam ze 2. jednání jsem sledoval skoro celý a udělal jsem si myslím celkem jasný obrázek o tom, kdo má nápady a schopnosti je realizovat, kdo má skutečný zájem pracovat na tom, aby Liteň dohnala, co se zde léta neřešilo a jinde už dávno mají…
  Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale berte to prosím jako nezaujatý pohled zvenčí..směs obdivu a údivu.
  Záznam z 2. jednání zastupitelstva na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=WOXpoD53Eug,

 29. Liteň není nevzhledná obec. Dokonce bych řekla, že je to pěkné místo k žití. Trochu tomu napomohlo to, že je bývalou střediskovou obcí. Má vlastní Obecní úřad, školu, školku, lékaře pro děti i dospělé, zubní ordinaci, čtyři prodejny potravin, dvě hospody, bufet, vývařovnu, benzinovou pumpu, kino, knihovnu, kadeřnictví…a další občanskou vybavenost. Do obce jezdí autobus a má i vlastní železniční nádraží. Rozhlédněte se kolem. Kolik obcí se stejným počtem obyvatel tohle všechno má ?
  Teď je Liteň rozkopaná kvůli kanalizaci, ale až tahle etapa skončí, bude Liteň zase o kousek hezčí a voňavější.
  Líbí se mi i udržovaná zeleň v obci. Náměstí lemují upravené lípy, celé léto tam kvetou růže, o které se nejspíš někdo stará. Kolem Čechova pomníku je parčík. Jediná škoda je, že není pro veřejnost přístupný zámecký park. Maminky s kočárky a místní důchodci by jistě tuhle možnost přivítali.

 30. Odpověď na otázkum, proč je Liteň nevzhledná, nehledejte v politice ani u zaměstnanců obecního úřadu. A už vůbec ne ve finančním hospodaření obce. Je to sice hezké, že se o to zajímáte, můžete upozornit na věci, které nejsou úplně košér, ale problém leží jinde. Pro začátek by stačilo, abyste se blíže podívali na to, jakýn způsobem jednotliví občané vytápějí své byty.

  Karel

 31. Ještě k otázkám kladeným panem Radkem.
  Městys Liteň má uvolněného starostu, zbytek zastupitelstva je neuvolněný.
  Zaměstnanci na úřadě jsou: Paní Nožinová – matrika, pan Havelka – stavební technik, dotace , slečna Bidšovská – matrikářka a účetní, slečna Palková – hlavní účetní a správce rozpočtu (zaučována paní Zítovou), dále na částečný úvazek pracuje pro Liteň paní Šináglová jako knihovnice, pan Kivák – úklid a celková údržba Litně. Pan Žalud a pan Herčík, kterí pracují s panem Kivákem nejsou placeni Litní, ale úřadem práce.

  Zápisy z veřejných zasedání na internetových stránkách jsou, zápis z prvního zasedání určitě, momentálně nevím, zda ten z druhého již taky, pokud ne, určitě se tam objeví během následujích několika málo dní.
  Internetové stránky čekají velké změny, nové stránky by pro občany měly být přehlednější.

  Šárka Marcínová

 32. Dobrý den Radku,

  velmi mě mrzí, jestli působím arogantně, musím uznat, že jsem se s tímto názorem na samu sebe nikdy osobně nesetkala, proto mě to opravdu překvapuje a beru to jako něco, co určitě musím napravit, protože za arogantní se nepovažuji a nerada bych tak proto působila.
  Byla bych moc ráda, kdybyste mě mohl kontaktovat osobně na e-mailové adrese sarka.marcinova@seznam.cz. Ráda bych věděla,. v čem působím arogantně, abych to mohla případně napravit a ještě více mě zajímají nepravdivé informace, o kterých jste psal… třeba mám opravdu o některých věcech špatné informace a nevím o tom.
  Mrzí mě, že jsem vás zklamala, snad se mi to povede v budoucnu napravit.
  Děkuji, a pokud Vám nebude vadit již zmiňovaný osobní kontakt, byla bych za něj moc vděčná.
  Šárka Marcínová

 33. Jsem rodilý liteňák, ale s příspěvkem pana Honzy, bohužel, musím souhlasit. Na rozdíl naší obce se obce, nejen v okolí, ale i v dříve zanedbaném pohraničí, změnily k lepšímu. Tady se stále diskutuje, co se udělalo před rokem 89. Ale co dělá nyní? Zastupitelé, kteří by byli schopni něco změnit nemají šanci. Protože „vítězové“ voleb neuznali 46% hlasů obyvatel, kteří je nevolili. 46% si přece zaslouží mít v zastupitelstvu alespoň místostarostu. Paní Marcínové jsem celkem fandil, ale ta její arogance a nepravdivé informace mě velmi zklamaly. Takto si opravdu představitele obce nepředstavuji.
  Také by mě zajímalo, kolik obec zaměstnává lidí. A ještě jedna věc na závěr, lze na stránkách obce najít zápis ze zasedání zastupitelstva?
  Přeji hlavně občanům Litně lepší nový rok.
  Radek

 34. Dobrý den, tento příspěvek opravdu nepíšu ve zlém a není motivován ničím jiným, než upřímným podivením. Nedávno jsem se přestěhoval na Berounsko (po pár letech v Praze), ale pocházím z východních Čech. Dnes jsem náhodou projížděl Litní a znovu mě překvapilo, jako už tolikrát, jak příšerně vypadají středočeské obce. Středočeská krajina na jih a západ od Prahy je nádherná, ale některé vesnice jsou to nejošklivější a nejzanedbanější, co jsem v ČR viděl. Snad ani v Sudetech to už dnes nevypadá tak hrozně, jako (namátkou) v Litni, Mořině či v řadě obcí na Kladensku. Nejde jen o zdevastované domy a průmyslové areály, ale i o zanedbané památky (zámky, kostely), které jsou skoro všude jinde v ČR dnes už vypiplanými místními chloubami. No a infrastruktura (od silnic až po autobusové zastávky či absenci vodovodů) vypadá jako v Rumunsku v osmdesátých letech. Pro lidi, kteří pocházejí z východních nebo jižních Čech nebo z jižní Moravy, je to téměř nepochopitelné, je to jako jiný svět. Ano, chápu některé strukturální důvody tohoto stavu. Ale rozsah devastace a zanedbanosti mě vždy znovu překvapí. S přátelským pozdravem, HJ.

 35. Zdravím všechny Liteňáky i přespolní,
  rád bych vás všechny pozval na 2. zasedání nového zastupitelstva. Zasedání se uskuteční tento čtvrtek 18.12. po Akademii v 19 hodin. Zasedání je plánováno uskutečnit na OU. My bychom však chtěli využít komfortu vyhřátého kina a znovu uskutečnit zasedání zde. Za Novou Liteň budeme předkládat těchto 7 návrhů na usnesení:
  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL01_navrh_Termíny-pravidelných-zasedání.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL07_navrh_hřiště_FCLiteň.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL02_navrh_Psi.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL03_navrh_web.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL04_navrh_jednaci_rad.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL05_navrh_volební_mistnost_Běleč.pdf

  http://www.novaliten.cz/wp-content/uploads/2014/12/141218NL06_navrh_zavora.pdf

  Pokud vás zajímají další informace a návrhy, které připravujeme, čtěte na našich stránkách:
  http://www.novaliten.cz/

  A pokud jste nestihli ustavující zasedání zastupitelstva, můžete ho zhlédnout zde:
  http://www.novaliten.cz/verejna-zasedani/

  Sledujte nás též na Facebooku:
  https://www.facebook.com/novaliten

  Příjemné a klidné prožití Vánoc vám za Novou Liteň, z.s. přeje Filip Kaštánek

 36. Dobry den vsem,
  rada bych Pavlac vyuzila i trochu jinak,lepe…
  Rada bych vsechny,co radi pecou vanocni cukrovi a uz nejake maji,pozvala k ucasti na sobotni soutezi,ktera bude probihat behem Mikulasskeho veseli tuto sobotu,6.12.,v kine a pred kinem.Prineste s sebou od kazdeho druhu par kousku cukrovi pro porotu a zicastnete se….Akce zacina ve 13:00. Pro blizsi info me muzete kontaktovat na sarka.marcinova@seznam.cz

  Dekuji a preji pekny,i kdyz mrazivy den.Sarka

 37. Dobrý večer Mirku,
  pokud by se vám nechtělo vyloženě poslouchat, či koukat, nebo upřednostňujete psanou formu vybraných, důležitých informací, v nejbližší době bude na těchto stránkách zveřejněn zápis z veřejného zasedání.
  S pozdravem, Šárka Marcínová

 38. Dobrý večer, čekal jsem, že zde bude informace z prvního setkání nových zastupitelů. Nic se nezměnilo, zase žádná informace.

 39. Dobré odpoledne,
  raději jste pani Hano neměla reagovat vůbec,než psát takové NIC.
  Karel

 40. Pěkné dopoledne.
  Nechtěla jsi již více reagovat…ale,p.Kaštánek se opět cítí ukřivděn?!
  Ve včerejším příspěvku jsem neuváděla(upozorňuji,že záměrně)žádnou konkrétní připomínku a hle,přesně tuto reakci jsem čekala:“potrefená husa se vždycky ozve“.
  Opět poukazujete jen na chyby ostatních,já vím,všude o sobě píšete,jak jste neomylný,co vše dokážete atd.Vím,všichni vaši příznivci to jistě oceňují…ale nám ostatním,to nemusíte již více a VŠUDE vnucovat.
  Také se nechci opakovat,jaký názor má většina spoluobčanů na vás.
  Poslední,o čem se chci zmínit,je založení rubriky na stránkách NL,…TAM-TAMY.Tam se vy osobně vystihujete opět trefně,až mám dokonce i úsměv na rtech :-)!
  Odpovídáte si na pomluvy ostatních a nepravdy ve váš prospěch?!Ale p. Kaštánku,to už snad ani nemůžete myslet vážně.
  Vždyt‘ to vypadá,že trpíte,tím ted‘ myslím i většinu členú vaší strany,nějakou bujnou fantazií nebo dokonce snad jakousi duševní poruchou?
  Přeji vám hodně úspěchů při práci v zastupitelstvu a těšíme se,jak bude naše obec konečně rozkvétat.
  Víc už nebudu reagovat na vaše odpovědi ani nikoho dalšího,nemám to už zapotřeb(nikdy jsem tak nechtěla učinit,ale některé situace člověka donutí).
  Hana.

 41. Dobré odpoledne všem, i Vám paní Hanko. Máte naprostou pravdu, asi nejsem populární. Není divu. Po všech těch pomluvách a dezinformační kampani protistrany. Nicméně máme signály, že stále podstatná část veřejnosti v nás věří. Děkuji všem, kteří mi v posledních dnech vyjádřili podporu. A já slibuji, že jejich naděje ve zlepšení chodu obce nezklameme. I když to bude těžké, protože být zastupitelem mnohdy nestačí. Už jsme říkali, že starosta je ALFA A OMEGA. Je to klíčová postava v životě obce a od něj se vše odvíjí. My jako zastupitelé můžeme inspirovat, radit, souhlasit nebo nesouhlasit, ale výkonnou moc nemáme. Ta všechna spočívá v rukou starosty a jeho týmu lidí. Jako příklad bych uvedl naši fotbalovou reprezentaci. Všimněte si, co dokázal jediný člověk ve stejných kulisách českého fotbalu. Zázrak? Ne, poctivá, trpělivá a odpovědná práce kouče, tedy šéfa, pod kterým ožili i zatracovaní hráči.
  Zpět k nám do Litně: nám nejde o to být populární u všech. My víme, že to ani nejde a doufáme, že ti, kteří naši snahu o zlepšení poměrů pochopli, vidí, že naše snaha není namířena proti nikomu ani přímo ani nepřímo. Naše snaha je namířena směrem k fungujícímu systému, v němž se nám všem bude lépe žít, bude hezčí a lidé se nebudou obávat vyjádřit svůj názor… Rozumíme si?
  A neodpustím si znovu poznamenat, že nikdo, ani Jirka Vodička, na nikoho neútočil, nikoho nehaněl, neříkal, že mu je z někoho zle a pod… A podívejte se na vaši reakci. Jirka upozornil na opravdu závažný fakt (nevymyslel si ho). Uvědomujete si, co by se stalo (nebo se ještě může stát), kdyby někdo přišel na zasedání v pátek? A pak se rozhodl, že to tak nenechá? Kdybychom byli opravdu kazisvěti, tak jsme to tak nechali a nechali přijít zástupce NN v pátek a stejně tak mnohé občany… To by teprve byl gól! A věřím, že byste nám to někteří zase přišili, že za to můžeme my a hlavně ten Kaštánek 🙂
  Hezký zbytek dne a zítra na viděnou.
  Filip K.

 42. Vážení spoluobčané,
  je mi opravdu smutno z toho,co se u nás děje!
  A věřte,že většina z nás ví,že vše „rozpoutal“ Kaštánek,Vodička a jeho poskokové(za toto se omlouvám),ale bohužel všichni normální starousedlíci a nakonec i spousta mladých lidí to ví.
  Sebestředný,inteligentní a neomylný Kaštánek….to je slovo do pranice.Ale on se tak všude prezentuje a všude haní jen práci ostatních….je mi z něj zle,opravdu.
  Vodička a spol.,to je další kapitola,brrrrr!
  Nezastávám se dalších zastupitelů,všichni z nich mají své chyby a nejsou dokonalý,ale už podle počtu hlasů,které Kaštánek s Vodičkou mají,je vidět,jak jsou „v oblibě“…ale šikovně jsou na své kandidátce na prvních místech,že?
  JE TO HNUS A SPOUSTA OBČANŮ,KTEŘÍ „NL“ MĚLI V PLÁNU VOLIT,TAK PO JEJICH ODPUDIVÉ KAMPANI RADĚJI DALI HLAS A PROSTOR JINÝM KANDIDÁTŮM.NAKONEC JE I ŠKODA,ŽE NEJSOU NOVÉ VOLBY,TO BY BYL KAŠTÁNEK S POČTEM HLASŮ UŽ ÚPLNĚ SMĚŠNÝ.

 43. Existuje jedna jediná správná reakce starosty (tedy šéfa!), která – tak jak je v Litni zavedenou praxí – opět nepřišla. Zněla by nějak takto: „Děkujeme za upozornění, chybu jsme opravili. Závazný proces zveřejňování úředních dokumentů jsem interní směrnicí upravil tak, aby se nic podobného v budoucnu nemohlo opakovat.“

  Ty ne zrovna laciné softwary, které obec používá jsou skutečně profesionální. Program MUNIS, přes který běží naše úřední deska obsahuje v návodu větu: „Všechny zavedené požadavky musí projít procesem schvalování, který určí jeho oprávněnost a zkontroluje formální správnost.“
  Chyba je u nás na obci zjevně v onom „procesu schvalování“.

  Je více než laciné, házet 100% chyby na jednoho člověka. On je jen součástí systému a ten má jeho případnou chybu eliminovat. Za fungování toho systému je zodpovědný šéf! (A ten za to bere kolikrát i řádově víc peněz!)

 44. Samozřejmě lidská chyba v nepravou chvíli.Pan Vodička by měl držet prsty vysoko nad klávesnicí,s jeho téměř 40% účastí na veřejném zasedání v minulém volebním období.

 45. Pane Vodičko,
  myslím, že jako místostarosta jste měl na chybu upozornit přímo úřad městyse Liteň, jelikož patříte do zastupitelstva. Ale připadá mi, že Váš postoj je proti úřadu. Jako byste tam ani nepatřil.

 46. ,,Snaha o vylouceni verejnosti“ 😀 Pane Vodicka,vy mate ohromnou fantazii.Chapu,vysvetleni,ze se jedna o obycejnou lidskou chybu(ktera by se samozrejme stat nemela) je sice pravdive,ale zrejme moc obycejne,tak proc ho verejnosti nabizet,ze?!

 47. Omlouvám se za překlep v datumu na pozvánce na Veřejném zasedání č.1.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*