Pavlač

Uvítáme zde Vaše názory a náměty ohledně podoby a obsahu stránek. Ještě více nás bude těšit, pokud se rozhodnete sami přispět nějakým zajímavým obsahem. Smysl těchto stránek je poskytnout  informace všem, kteří se zajímají o dění v Litni a okolí. A hlavně dát prostor těm, kteří chtějí aktivně přispívat zajímavým a aktuálním obsahem.

Prosíme o věcnou diskusi bez osobních výpadů a vulgarit.

50 komentářů

 1. Velmi se mi líbí současná podoba bělečské pískovny,
  moc hezké prostředí to tam máte! V noci tudy chodím na výlety, ve dne se tam neodvážím.
  Gratuluji vedení obce – jak současnému, tak všem minulým, za zvelebení tohoto reprezentativního koutu městyse. Sem by se měli vodit ponejprve všechny delegace, pak teprve na úřad a na zámek. Též by se koncert vážné hudby a veškerý ten festival mohl zde v pískovně, coby přírodním amfiteátru pořádat a odehrávat. Hostovati by zde mohla i činohra ND, nemusela by si vozit kulisy, spíchla by vše z místního materiálu. Oatatně by hrála tak trochu na vlastní půdě – obsah přilhlé skládky, již božsky zrekultivované, je tvořen ze značné části zavážkami z rekonstrukce našeho kulturního národního svatostánku. Nevím již, co jsem přesně chtěl říct, ale to nevadí, hlavně, že máme tu naši pískovnu…

  Váš Iljič

 2. Dobrý den,
  nevíte prosím někdo, zda už bylo nebo teprve bude v Litni očkování psů proti vzteklině. Myslím, že každý rok to bývalo někdy v květnu. Letos jsem se o tom nikde nedočetla. Děkuji

 3. Zdravím vespolek,

  po dlouhé době jsem navštívil stránky Liteň a Nová Liteň a co mě velmi znepokojuje že se už u nikoho neprojevuje odvaha říkat pravdu. Jako bychom se báli dávat podněty na zlepšení, splupodílet se osobně na veřejném životě,někdy i s možnou kritikou, ale co je hlavní, nenechat rozhodovat druhé o nás, bez nás.

  Hezký den

 4. Dobrý den, prosím, je zde někdo, kdo by doporučil kvalitní instalatéry, ideálně lokální? Případně od koho si nechat udělat koupelny, podlahy?
  Velice děkuji za tipy!

 5. Dobrý den, dozvěděla jsem se, že v Litni žije proutkař. Ráda bych na něj sehnala kontakt. Pomohl by mi někdo, prosím? Děkuji

 6. ….mám jen otázku zda je možné u Vás zjistit kontakt na Miloše Čeřovského ročník 1956,7 nebo 8. Je to spolužák z Odborného učiliště železničního a velmi by mne zajímal jeho další osud. Díky za jakoukoli zprávu nebo návod jak pátrat dál.
  Vladimír Dáňa

 7. Dobrý den, chci se zeptat, zda-li máte ve správě matriku obce Všeradice. Potřebuji nějaký kontakt. Děkuji a přeji hezký den Kopičková Š.

 8. Dobrý den všem. Právě zpracovávám diplomovou práci na Fakultě stavební, která se týká právě vašeho městyse. Krom jiného jsem uvažovala nad návrhem tzv. komunitní zahrady (v podstatě vyhradit nějaké místo – pravděpodobně v zámeckém areálu – které by bylo přístupné všem a mohli byste se zde setkávat, pořádat společné venkovní akce a zdarma toto místo využívat například pro kompostování a pro pěstování zeleniny, bylinek atd). Osobně nevím, zda-li má většina obyvatel městyse svou zahradu, kterou může pro tyto účely využívat, proto by mě zajímal váš názor. Jestli se vám to jeví vyloženě jako zbytečné, protože si toto vše obstaráváte na svých pozemcích, nebo zda-li byste podobnou věc uvítali. Všimla jsem si zde v několika článcích, že se dobře organizujete při akcích typu masopust, úklid kolem nádraží atd – proto mi přišlo, že byste třeba uvítali podobné místo pro setkávání a „komunitní život“. Budu moc ráda za všechny vaše názory! Jen upozorňuji, že s touto věcí nemá nic společného nikdo z obce, jde čistě o informace pro mou diplomovou práci, která se pohybuje jen na teoretické úrovni. Předem děkuji všem, kdo se vyjádří. Alžběta Vachelová

 9. Vážená paní Klemaierová,
  děkuji za Váš příspěvek do diskuze. Shodou okolností vyšlo ve stejný okamžik další číslo Našich novin s mým příspěvkem m.j. na téma dopravy před školou. Tuto věc jsme v zastupitelstvu řešili už před dvěma lety. Tehdy jsme se usnesli na instalaci radarů do Měňanské ulice. Radar měl mít tzv. statistiku, tedy schopnost evidovat počet projetých vozidel, jejich rychlost a další statistické údaje. Tehdy to byla reakce na opakované zamítavé stanovisko Policie ČR a odboru dopravy MU Beroun k záměru výstavby přechodu pro chodce v tomto místě. Radarem se statistikou jsme chtěli získat údaje o intenzitě provozu v tomto místě. Paní starostka Marcínová bohužel nechala instalovat radar bez funkcionality statistika. Nyní tedy nemáme žádná data, na něž bychom se při jednání s dotčenými orgány statní správy mohli odvolat. Proto jsme 8.3.2018 přijali nové usnesení a počet radarů v Litni zvýšíme. Ten v Měňanské před školou bude mít statistiku, přibude kamera a přísvit, abychom zaznamenávali průjezd spolehlivě i po setmění. Navíc bude radar obsahovat nápis POZOR / ŠKOLA. Nově bude radar i v Dlouhé a v obou směrech ve Vlencích. Data, která nasbíráme, použijeme pro nová jednání s Policií CR. Přihlédneme i k dnešní dopravní nehodě, při níž došlo ke sražení sloupu veřejného osvětlení.
  Rozpracovali jsme i projekt rekonstrukce centrální části Litně, do něhož zapracujeme návrhy, které byly představeny 28.2. na Vernisáži na OU. Práce si můžete kdykoli prohlédnout, visí v zasedací místnosti. Plánuji vystavit je na webu a budete se k nim moci vyjádřit v anketě (stejně jako k opravě budovy OU – můžete už nyní lajkovat na FB). Stavební úpravy jsou během na dlouhou trať a výstavba by mohla začít nejdříve v roce 2020 (jen vyjadrovačky dotčených orgánů trvají 10 měsíců).
  Mohu Vás ujistit, že nejen pro mne, ale i pro moje kolegy zastupitele a zaměstnance OU je otázka bezpečnosti dopravy a bezpečnosti dětí před školou prioritou a pracujeme na ní.
  Budete-li mít k tématu jakékoli dotazy, neváhejte mne nebo kohokoli z kolegů kontaktovat. Jsme Vám k dispozici.
  S úctou
  Filip Kaštánek, starosta

 10. Dobrý den,
  vím, že se již téma přechodu pro chodce u autobusové zastávky nedaleko ZŠ řešilo a velmi si cením ochoty zaměstnanců městyse, kteří každé ráno dohlíží na naše dítka před školou a snaží se usměrňovat řidiče. Velmi mě ale přímo štve situace kterou každé ráno zažívám a vidím před domem, kdy se děti snaží přeběhnout z jedné strany na druhou. Vzhledem k tomu, že auta vyjíždějí ze zatáčky ze které prakticky nejsou vidět, někteří řidiči dokonce ani nerespektují fakt, že projíždějí v místě kde je zastávka a trasa školáků – připomíná to spíše nějakou soutěž kdo dřív přeběhne! Upřímně Já sama mám ráno problém silnici přeběhnout a někdy to jsou i celkem nervy! Největší je ovšem strach o ty děti! A tak se ptám: opravdu nejde tato žalostná situace nijak řešit? Nebo snad někdo nechce řešit tento problém? Musí se stát nějaké neštěstí než konečně někdo začne uvažovat o bezpečí našich dětí? Nejedná se jen o děti, vždyť i starší občané mají co dělat aby se dostali na druhou stranu bez srážky. A na závěr jen otázka pro rodiče kteří své děti ráno vozí ke škole – opravdu nemůžete jet opatrně a pomaleji a respektovat, že i ostatní by se rádi dostali do školy včas, takže dejte přednost těm co jdou pěšky a neví kam dřív koukat, odkud se vynoří auto!!!

  Přeji všem hezký slunečný den
  Zuzana Klemaierová

 11. Rádi bychom pozvali všechny příznivce běhání na již 5. ročník ZIMNÍHO BĚHU LITNÍ A ZÁMECKÝM PARKEM, který se koná 21.1.2017. Tento závod se snaží nabídnout běhání celé rodině, je určen pro širokou vepřejnost. Hlavní závod má start ve 12 hodin, dětské kategorie startují od 10 hodin. Je také zařazen běh pro handicapované závodníky. Dále se poběží běh pro zdraví a kondici, který je určen pro všechny, kdo si chce ověřit svoji vlastní zdatnost. Vítěz tohoto běhu je určen losem – vyhrát může kdokoliv. Více informací naleznete na facebooku: ZIMNÍ BĚH LITNÍ A ZÁMECKÝM PARKEM. Přihlásit se můžete přes webový formulář na http://www.behlitni.cz nebo na jastana@volny.cz, tel. 603194175. Také se lze přihlásit až na místě.

  S pozdravem

  Jana Krtková
  Tel. 603536700

  a Stanislav Krtek
  Tel. 603 194175

 12. To všechno však není důvod k tomu, aby to trvalo víc než rok. Co s tím tak dlouho děláte? Víte, jak je rok dlouhá doba? My jsme měli mít už rok vodárnu opravenou a zrekonstruovanou! Vy jako místostarosta a pan starosta Horák jste se na to proste vykašlali. Proč máme my jako opozice (do té jste nás vyštvali a nedali nám kreslo místostarosty, ackoli jsme ve volbách získali stejne kresel – tedy 4, jako vaše uskupení Za lepší Liten…) dělat práci za vládu, když k tomu nemáme žádné prostředky. Vy sedíte na radnici a ovládáte ji. Já jsem na milion procent presvedcen, že Nezavislým a Nové Litni by to netrvalo ani měsíc a vodárna by byla nová. Co jste dokázali vy ve vaší koalici s CSSD? Opravdu bych to rád slyšel.

 13. Filipe, Vaše předkládané návrhy Vám neberu.
  Ovšem – vody v tuto chvíli nadbytek opravdu není.V zastaralosti technologie máte pravdu, avšak jak sám víte, v současné chvíli nemusíte nikoho do ničeho tlačit.Na přítoku do vodárny, vybavení vodárny a vodovodu se začne velmi aktivně pracovat hned po výběru nového správce vodovodu. Jsem ráda, že máte v plánu se o vodu toliko aktivně zajímat, v době havárie vody, která trvala několik dní, jsem o žádné nabídce Vaší pomoci bohužel neslyšela.Což je velká škoda, protože to byla právě doba, kdy bylo práce pro všechny dost.
  Elektronické tržiště by za nás nevypracovalo techncké parametry, které byly důvodem ke zrušení tehdejšího výběrového řízení. A já jsem přesvědčena, že i přesto, jak si věříte, byste ani Vy nebyl schopen vypracovat tyto parametry sám, i když to tvrdíte. Lidé studují a pak se dlouhodobě oboru věnují proto, aby pak byli schopni těchto věcí.Jsem přesvědčena, že naše zdroje, vodárna a vodovod potřebují ODBORNÍKA skutečného, ne samozvaného.

 14. K pitne vode: Vody není nedostatek, Liten má nyní aktivní 4 vrty, nenapojene 2 vrty. Pricemz vydatnost novych vrtu je nasobne vetsi nez tech stavajicich. Problém spociva v zastarale technologii vodarny (stara cerpadla, derave trubky) a napul nefunkcnimu systemu zasobniku/precerpavacce na vrchu Mramor. Vody v prirode je zde v miste aktualne dostatek. Uz pred vice nez rokem jsem predkladal navrh na reseni a vymenu technologie ve vodarne do Zastupitelstva a tento navrh byl odsouhlasen. Termin byl do 30.6.2015. Posleze bylo na podzim vypsano vyberove rizeni, ktere muselo byt zruseno kvuli formalnim nedostatkum. Starosta Horak vsak od listopadu 2015 neudelal vubec nic, cim by nas posunul k reseni teto situace. Daval jsem navrh do zastupitelstva pristoupit do systemu vypisovani vyberovych rizeni elektronicky. To by nas zbavilo neschopnosti se vyporadat s formalnimi nedostatky takoveho vyberu a zajistilo nejlepsi cenu na trhu. Nezavisli a Nova Liten byli prehlasovani. Musite se ptat vedeni obce, proc situaci jiz pres rok nedokaze resit a vyresit. Osobne se domnivam, ze bych tu vec vyresil do 1 mesice. I tak jsem skalopevne presvedcen, ze obecni aparat k reseni drive nebo pozdeji dotlacime. Sam bych si tipnul, ze to bude jeste letos 🙂

 15. Dobrý den paní Aleno,
  zákaz používání pitné vody z řadu na napouštění bazénů, mytí aut a zalévání byl již vyhlášen. Nedostal jej každý do schránky, ale upozornění je umístěno na mnoha místech Litně, na webových stránkách i facebookovém profilu Litně.
  Celkově špatná situace s množstvím vody i technologií ve vodárně je již v řešení, doufala jsem, že se nám povede vyřešit dříve, než nastanou tyto problémy. Bohužel, brzký příchod nedostatku vody mě nemile překvapil. Mohu však slíbit, že uděláme co je potřeba a to v nejbližší možné době.
  S pozdravem, Šárka Marcínová (na tyto bývalé obecní stránky často nechodím, klidně mě prosím kontaktujte na sarka.marcinova@seznam.cz)

 16. Dobrý den,

  zajímalo by mě, jak často asi bude docházet k výpadkům vody a jak je řešen vodovodní řád. Dozvěděla jsem se, že část Litně je napojena na jeden a další část na jiný, takže někdo vodu má a jiný ne. Znamená to, že pokud pár dní nezaprší a lidi si budou své bazény opět napouštět pitnou vodou, budeme bez vody stále častěji? Nestálo by za to opět vytisknout letáky a upozornit místní lidi jaká je situace?

  Děkuji

 17. Jako blesk z čistého nebe bylo nejen pro mne oznámení místostarostky Šárky Marcínové, že dává návrh na výpověď panu Havelkovi (čtěte zde). Pan Havelka dostal výpověď a už přichází druhá, a pro mne ještě překvapivější zpráva. Místostarostka Litně podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nedovolené těžbě písku v Bělečské pískovně.
  Dalčí podrobnosti včetně fotek, videa a reportáže České televize najdete v článku zde: http://www.novaliten.cz/2016/04/policie-bude-vysetrovat-tezbu-pisku-v-belecske-piskovne/

 18. Pro paní Janu: budte s nami na facebooku: https://www.facebook.com/novaliten/ Zije to tam 🙂 V neděli 17. dubna 2016 pořádáme od 9.00 hod sběr kovového odpadu a vysloužilých elektrospotřebičů. Již druhým rokem jsme zapojeni do programu Recyklujte s hasiči. Cílem sběru elektrospotřebičů je mimo jiné snížení nákladů na likvidaci nebezpečného odpadu, který zatěžuje obecní rozpočet. Dokonce to funguje z finančního hlediska úplně opačně – za likvidaci spotřebičů nebudeme platit, ale dostaneme zaplaceno! Výtěžek z akce chceme použít k zakoupení zásahového vybavení a na činnost dětského hasičského kroužku. Více info na http://www.sdhliten.cz!

 19. Každý rok v dubnu se v Litni konal svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu. Zatím jsem se nikde nedočetla, zda a kdy se bude konat letos. Pouze v NN je informace o sběru šrotu a elektra. Tuto akci pořádají místní hasiči.

 20. Zaujala mne informace týkající se údajné dopravní nehody starosty Horáka. Starosta měl prý být pod vlivem alkoholu a měl srazit chodkyni nedaleko kina. Poskytovatel první pomoci však říká, že žádná chodkyně sražena nebyla. Takže tomu nerozumím. Vysvětlení je možné toto:
  a) nic se nestalo
  b) jednalo se o chodce
  c) jednalo se o cyklistu/tku
  d) zranil se sám starosta
  Na nějakou alternativu jsem zapomněl? 🙂 Kdyby to nebylo tak vážné téma, bylo by to k smíchu… Co myslíte?

 21. Paní Jano,
  i v Litni je možnost zaplatit za používání kanalizace paušálně. Cena paušálu je 1.366,-Kč za každou osobu.
  Filip Kaštánek

 22. 15/2/2016

  Povinný subjekt: Městys Liteň

  Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném
  přístupu k informacím.

  Vážená paní, vážený pane,

  zajímají nás okolnosti dopravní nehody, při níž starosta Miroslav
  Horák údajně porazil v podnapilém stavu chodkyni nedaleko benzinové
  pumpy a obecního kina v Litni.

  Děkujeme za odpověď a pomoc při vyšetřování.

  S přátelským pozdravem,

  Václav Erban

  Vážený pane,

  ujišťuji Vás jako jeden ze svědků dopravní nehody,který poskytl dle zákona první pomoc,že na místě nebyla žádná sražená chodkyně.

  S úctou Antonín Lis

 23. V Berounském deníku 3.2.2016 jsme se mohli dočíst, jak funguje zkušební provoz kanalizace v obci Hudlice. Zaujala mě pasaž: aby majitelé nemovitostí nekalkulovali a nemysleli si, že když se připojí na kanalizaci až v létě ušetří peníze, vydala obec závaznou vyhlášku. Ta platí pro všechny majitele nemovitostí, které už mají nebo teprve budují kanalizační přípojku. Podle vyhlášky lidé zaplatí za stočné za zkušební rok provozu paušální poplatek 1200 korun na osobu /rok. Není tedy rozhodující, zda se na kanalizaci napojí v únoru nebo v srpnu. Dobrý nápad. Zajímalo by mé, zda se z něčím takovým počítá i v Litni. Určitě by to přineslo určité finance do obecní pokladny, ale hlavně by strouhama přestaly vytékat splašky a to i když je už více jak 4 měsíce v provozu ČOV.

 24. ZIMNÍ BĚH LITNÍ A ZÁMECKÝM PARKEM – 4. ročník 16.1.2016
  Děkujeme všem, kteří nelitovali svého času a pomohli při přípravách a při samotném závodu. Dále děkujeme všem spoluorganizátorům a sponzorům za pomoc a poskytnutí věcných i finančních darů na tento běh.

  Za Českou tábornickou unii – TK. Záskalák Liteň, p.s. Jana a Stanislav Krtkovi

 25. ceník stočného(likvidace odpoadních vod)

  dobrý den,mám prosím dotaz na cenu stočného-protože na obecním úřadu jsem dostal smlouvu na likvidaci odpadních vod-kde ve smlouvě o odvádění a čištěníodpadních vod-článek V.(což předpokládám dostala většina občanů)se tato smlouva odkazuje na cenu-jenž je dostupná v ceníku na stránkách Městyse Liteň–prosím tedy odpovědné pracovníky Městyse-aby tuto cenu uvedli-protože jsem bohužel nenašel v sazbách cenu za stočné.
  děkuji Pojsl

 26. Josefe!
  Mluvíte mi z duše!

  Ale… jestli nikdo nic nevypustil do kanalalizace, kam tedy? Kde jste četl to lživé zrcadlo?
  Jestli leží kanalizace a čistička ladem, pak je to velká škoda a apeluji na váš patriotismus: vypouštějte! Přinejmenším to pak teče po proudu a bělečtí dostanou, co jim patří!
  Jsem plně s Vámi a hlavně s Mirkem. Jen bych mu měl trošičku za zlé, že s novými krásnými staroliteňskými webovými stránkami připravil nás, kteří jsme nezlenivěli a (ač třeba ze záhrobí) živě zde diskutujeme a spolu si notujeme. Ale já to chápu, také to nemá lehké!
  A to zrcadlo již nečtěte! Já se raději rovnou ptám Mirka, abych věděl, jak se věci mají! No… trochu jsem se rozkecal…

  Tak nezapomeňte vypouštět, co zvládnete a nějakým tím miliónem se netrapte.

  Váš

  Iljič

 27. Vážená Jano, to co jsem popisoval jako ohavnost, že mi sousdka přímo na dům vylila svůj fekál, byl jednotlivý případ.. Vaše otázka „Kam asi odtékaly splašky většiny obyvatel Litně, kteří nevyváželi žumpy?“ , cílí na obec jako takovou. Je rovněž vysvětlením, proč se nikdo o náš případ nezajímal, nad ním se nepohoršoval a proč si ta osoba něco takového mohla vůbec dovolit. Díky za příspěvek.

 28. Vážený Karle,
  řeknu to básní (Gellner – Po nás ať přijde potopa):

  Mám za přátele marnotratné muže.
  Z nás každý rád svou hřivnu zakopá.
  My do svých vlasů vplétáme si růže,
  a po nás – což – ať přijde potopa!

  Váš Iljič

 29. Jak si obyvatelé Litně upletli vlastní smyčku aneb liteňský matrix

  Naše obec má tu smůlu, že leží v lokalitě, kde se kolektivně a řetězově praktikuje využívání (drancování) energetického potenciálu vod.
  Jakže se to dělá? To jsem už tady loni popisoval. Soused sousedovi posílá veškerou vodu, kterou jeho stavba vygeneruje – ze střech, koupelen, kuchyní, prostě záleží na vkusu každého. Ale všichni a hlavně – to je totiž předpoklad účasti v systému – si posílají vodu ze svých vrtaných studní, když ji předtím byli zbavili jejího tepla. Takto ochlazenou ji vypouští zpátky do země s tím, aby se tam ohřála a další soused na kopci ji mohl použít znovu. Je to svým způsobem analogie přerozdělovací chobotnici, tak typické pro náš hospodářský život. Schéma je geniálně prosté: všichni zde na kopci jsou takto skrze dotace vody a tepla z ní propojeni na život a na smrt. Nikdo ze systému nemůže vystoupit, nikdo nemůže na druhé učinit oznámení, nikdo si nemůže na nic stěžovat, protože by vždycky riskoval vlastní zánik. Hotový matrix.
  Tento systém je ale současně letadlem jako řemen. Zasakování vody, jak známo, představuje ožehavější a náročnější fázi procesu. Sousedé zasakují vody do podpovrchových vrstev, čímž sice způsobují trvalé zamokření pozemků v obci a vytvářejí nehostinné, zdraví nepřátelské klima, ale vrátit do země ji nedovedou. A zde je kámen úrazu celého systému. Podzemní zásoby vody se tímto nenávratně ztenčují. To je jedna věc. Druhá je pak kvalita takových vod. Je to svým způsobem terorismus. Útok se neprovádí na přírodu a spoluobčany přímo, ale přes základní podmínku k životu – totiž vodu. A je dost dobře možné, že to letadlo už příští rok spadne.
  Zvrhlý způsob hospodaření s vodou se jako bumernag vrací do života obyvatel naší obce a ovlivňuje jejich psychiku a zdraví. Jednotlivci i rodiny se tu atomizovali tak, že to sociologové ani ve svých nejhorších vizích nepředpokládali. Nejen veřejný, ale i soukromý život zdegeneroval a stáhl se na svou vegetativní úroveň. Z lidí se stali pouhé stíny.
  Další stavění, ať chodníků nebo silnic, snad zvýší bezpečnost a zabrání poškozování našich miláčků (aut), ale ohrožení našich životů nedostatkem vody a potravin, nezabrání. Přinuťme naše zastupitele, ať se přestanou věnovat neplodným půtkám o pískovnu v Bělči, to ať si vyřeší policie, pokud k něčemu došlo, a věnují se tomu, o čem tady už druhý rok píši – rozbití tohoto sebevražedného systému. To si musíme tady vyřešit sami, to policie za nás nevyřeší, a vláda už tuplem ne. Maximálně až bude nejhůř.
  Nechci dělat paniku. Tu dělají dostatečně média, a sice tak, že lidé jsou zkoprnělí strachem. Ale chci jen upozornit, že ve zprávách o utečencích se unisono jako prapříčina pohybu lidských mas uvádí nedostatek vody v místech jejich původních domovů. Tak tomu bylo ostatně i vminulosti. Čingischán se hnul taky kvůli tomu. Neměli krmení pro koně. (Všetečná otázka: jak jsme na tom my s krmením pro krávy, nefutrujeme je plesnivou siláží?) A doufám, že Vám dorazí, že to byl obrovský pohyb, možná že daleko větší než to, co se děje teď. Na to že Liteňáci jsou nějaká vyvolená skupina, taky snad už nevěříte.
  Kdo chce znát technické a přírodovědné detaily toho, o čem píši, nechť si je přečte na níže uvedeném webu. Jinak ale stačí zdravý selský rozum a trocha pokory před přírodou.
  http://www.ohgs.cz/geologie/o-firme/zapisky-vesnickeho-hydrogeologa

 30. Já, Šárko, píšu v množném čísle „jste“, protože jste si vy (6 vás bylo) potvrdili starostu před 2 mesici ve funkci. Podrželi jste i pana Havelku. A já si myslím, že oba pánové nesou každý svůj díl viny. Oba z titulu sve funkce. Starosta by měl být obecně odpovědný za situaci v obci a dodržovat v tomto pripade nejen kanalizační řád a jít příkladem při likvidaci fekálního odpadu. Místo toho jsme se na jasně položenou a přímou otázku dověděli od starosty, že se nic nestalo. A pan Havelka se nám pokouší vsugerovat, že firma jela jaksi kolem a vycucla to sama bez objednávky… A pan Havelka je odpovedny z titulu sve funkce reditele. A vas 6 je odpovednych za to, ze je ve svyc funkcich stale mame. Za sebe mohu jistojiste prohlasit, ze bych to jako starosta neudelal a razne bych zakrocil proti vinikum, kdyby se to nahodou bez meho vedomi stalo. Spis si myslim, ze nestalo 🙂

  A k tem osobnim animozitam: ja k nikomu necitim zadnou osobni nenavist. Ja to cele vnimam ciste vecne a profesionalne. Naprosto oddeluji funkci a praci pro samospravu. V pripad starosty by to melo byt tak, ze kdyz je starosta, tak neni kamarad ze skoly. Proste oddelit tu funkci od osoby. Ja (znovu opakuji) proti nikomu z vas nemam zadne osobni vyhrady. Mirka jako Mirka mam docela rád. Myslím si, že je pro spoustu lidi fajn jako kámoš, ale není to správná volba pro starostu. Potrebujeme nekoho prurazneho, dynamického, rtutoviteho. Nekoho, kdo bude hajit sice tvrde nase zajmy, ale jinak bude milý na uredniky na kraji a dokaze byt obchodnik a diplomat. A musi byt srdcar – srdcervac. Bez toho to nejde.

  Liteň má rozhodně na víc. Já si umím představit, jak dostat Liteń do soutěže o nejhezčí obec v Česku a opravdu skočit dopředu. Já po všech onzultacích vidím, že ty peníze na revitalizaci Litně leží dslova a dopísmene na zemi. Stačí se pro ně ohnout. Ale to chce starostu, kterej za tím půjde. Jde to v jinejch obcích, proč by to nemělo jít tady. Máme šanci, je jen na Vás, zda ji proměníme.

  A nebo se tu v tom budeme ještě 3 roky plácat a bavit se o tom proc neco nejde. Podivejte se na to, co se povedlo. V jaky kreci to je. Jak každá věc trvá dlouho. Nakonec zjistíme, že starosta není schopen svolat ani poradu. Na jasně položené písemné otázky nikdy neopodví. Já mám v mailu 1 rok staré otázky, ktré zůstaly bez opovědi. Něklikrát jsem je urgoval. Ted projednavame rozpočet. Položl jsem k tomu několik jasných otázek a nedostal žádnou odpověd. vždyt my Nezavislí makame až se z nas kouri. A vy reprezentanti Za lepší Liteň s námi ani nekomunikujete (tedy kromě Vás). Ptal jsem se kolik mame penez na uctech, abychom mohli planovat investice na roky 2016-2022. odpove zadna. Kdyz pozadam o zaslani nove verze navrhu rozpoctu a o informaci, co se delo na porade, tak mi napisete, ze to je na uredni desce. Zapis z porady tam neni. Automaticky byst meli poslat zapis z porady kazdemu zastupiteli. Proc to neudelate? (mnozne cislo).

  Uzavru to: my pracujeme, snazime se spolupracovat, davame podnety. Odezva je temer nulova a do vseho musime starostu tlacit heverem. Takze pokud mate poct male spoluprace, obracejte se na vaseho lídra a starostu Horáka, to je sef.

 31. Dobrý den p.Marcínová,

  plně chápu,že jste kanalizační řád neporušila a že máte zájem jako většina slušných občanů,aby to bylo v pořádku, ale musíte se rozhodnout zda chcete dál pokračovat v krytí viniků a nebo se podílet na vyšetření a potrestání viníků.
  Velmi si Vás vážím a věřím,že se jako místostarostka rozhodnete správně.

 32. Před více jak rokem, jsem i já volila duo H+H (hlavně pro klid v rodině – manžel je starousedlík). Protože jsem si na rozdíl od něj od jejich práce mnoho neslibovala, nejsem nyní zklamaná. Obyvatelé Litně nechtějte na těchto pánech, aby řešili nějaké vaše problémy, když mají dost svých. Snažte se pomoci si sami, od těchto se podpory těžko dočkáte (vlastní zkušenost). Příště dobře zvážím koho ve volbách zaškrtnout a už si do toho mluvit nenechám.
  Obec nepovažuje vypuštění fekálií do potoka za ekologickou katastrofu, protože toto se zde dělo desítky let. Kam asi odtékaly splašky většiny obyvatel Litně, kteří nevyváželi žumpy?

 33. …ještě poslední maličkost… Filipe, píšete : ,,Porušili jste kanalizační řád“. Vzhledem k atmosféře bych ráda upřesnila, že já jsem kanalizační řád neporušila…a nejen já. Mám stejný zájem na tom, aby vše bylo v pořádku, jako většina občanů. Začínám mít pocit, že kolem mě probíhá soutěž o nejvíce urážlivé články a odpovědi na ně… To mě od samého začátku jen utvrzuje v tom, že jsme vlastně ani nemohli ničeho pořádného dosáhnout a na ničem potřebném se shodnout, když se pro nás nejnutnějšími problémy zdají být ty osobní, které máme mezi sebou. A s tím se potýkají všechny pomyslné strany zastupitelstva, i když zarputile tvrdí, že ne… Zkusíme najít cestu ke spolupráci, abychom konečně mohli pořádně dělat to, proč jsme v zastupitelstvu…

 34. Dobrý večer, neřekla jsem, že se nic nestalo a nemám ani v oblibě takové věci říkat. Vyjádření od Krajské hygienické stanice i Životního prostředí budou občanům poskytnuty hned, jak je dostaneme písemně. Poté bude podloženo, zda se něco stalo vodě, potoku či krajině…Jistě chápete, že nejsem odborník a nerada bych informovala o něčem, co by mohlo občany pouze klamat ať už v dobrém, či špatném slova smyslu. Došlo k problémům na ,,přečerpávačce“ v ulici Pode Zděmi. Kdo je způsobil je a bude v šetření. Dále se k této záležitosti vyjádřím až v době, kdy budu mít více informací. Děkuji za pochopení

 35. Nemám ve zvyku něco někam psát. Ale teď musím. Když nám teče z kohoutku bílá chemie, která smrdí chlorem, a nedá se v tom ani koupat (máme doma strach do toho vlézt: a) může to být nezdravé, b) nechci v práci smrdět chlórem). Pokud hygienická stanice nařídí takové masívní desinfikování, má k tomu jistě důvod. Pokud proteklo čističkou tolik odpadu, odteklo to do potoka. Pokud jste znečistili 2 potoky, pak se jistojistě jedná o ohrožení životního prostředí, našeho okolí. A to je to, čemu se dnes říká ekologie. Narušili jste ekosystém a ohrozili vodní zdroj. Jak tomu paní Marcínová chcete říkat? Asi po vašem: nic se nestalo. Jenže se stalo.

 36. Paní Marcínová, proč neustále opakujete tvrzení o nepodložených informacích? Sám provozovatel liteňské kanalizace -Firma Aquaconsult – ve svém vyjádření z 3. 11. napsal:
  “ Do kanalizace městyse Liteň byl jednorázově vypuštěn velký objem odpadních vod a to bez vědomí společnosti Aquaconsult. Vzhledem k množství vypuštěných vod v krátkém časovém úseku dosáhla hladina v čerpací stanici havarijní hladiny, což zřejmě způsobilo zápach v okolí. Situace byla telefonicky nahlášena zástupci městyse Liteň. Na tuto událost neměl Aquaconsult ani technologie společnosti Šindler žádný vliv.“
  Orazítkovaný a podepsaný dokument si můžete přečíst zde: http://www.novaliten.cz/2015/11/havarie-cisticky-fekalie-v-belecskem-potoce/aquaconsult/
  Co to znamená havarijní hladina a tedy přelití splašků do okolí a možný průsak do spodních vod, to jsou známé důsledky, které už popsal pan Kaštánek. A i pokud zůstala pitná voda v pořádku, pěkně nám někdo zamořil půdu a potok.
  Moc by mne zajímalo, KDO vypustil tak velký objem odpadních vod, že způsobil tuto havárii? Jaké důsledky z toho obec vyvodí?
  Proč se na stránkách obce dočtu pouze nelogickou informaci, že nám lijete do pitné vody víc chloru na základě nepodložených informací???? Podobně se ptal i Karel a Vlasta. Snad se dočkáme rozumné odpovědi.

 37. Tady se nad tím všichni rozčilujete, ale když přímo do mého domu sousedka s bratrem a otcem zákeřně, neboť to bylo v noci, vyklopila svůj fekál,který mi natekl až do obýváku a dvě a půl hodiny výkaly proudily na můj pozemek, nikdo z Vás se nad tím nepozestavil, nikdo z Vás se nezeptal, co se vlastně stalo, také ze sousedů se nikdo neozval. Všichni odvraceli hlavy včetně Vás zastupitelů. A přitom i v tom mém případě nešlo jen o moje zdraví, ale o zdraví všech. A teď se tady najednou čertíte a předvádíte, jak jste uvědomnělí a čistotní občané. A nezlobte se, ale mám z toho všeho dojem, že tak jak se nikdo nezajímal o můj případ, stejně tak nikoho nezajímá ani tohle. To vzrušení je pouze předstírané. Všichni víme, kde žijeme.
  Pravý Karel

 38. Dobrý den p.Marcínová,

  pokud došlo k porušení provozního řádu Kanalizace a Čov,mužete sdělit občaňům co se vlastně stalo a kdo za to nese odpovědnost.

  Vlasta

 39. Netvrdím, že se nic nestalo, pouze tvrdím, že nazývat vzniklou situaci ,,ekologickou katastrofou“ je přehnaná reakce na základě nepodložených informací. Podle mě došlo k porušení provozního řádu Kanalizace a ČOV, netvrdím, že ne. Tak bychom to podle mého měli řešit. Pane Karle, netuším, jak moc jsem Vás já osobně od voleb stihla zklamat, ale jako nejmladší ze zastupitelů nevím, kterým ,,mladým“ bych měla něco přenechávat 🙂
  Tyto debaty však dále nikam nevedou, rozbory vody, stejně jako vyjádření Hygieny i Životního prostředí budou samozřejmě zveřejněny.

 40. Neříkejte nám paní Marcínová, že se nic neděje. Dnes ráno to vypadalo, že se sprchuju SAVEM. Kdyby bylo vše OK a jednalo se o nepodložené informace, nenařídila by hygiena tohle brutální chlorování. Místo dělání mrtvého brouka ste měli informovat lidi, aby si nakoupili pitnou vodu a omluvit se jim za znečištění přírody a vody. Kdo osobně má tu ohavnost na svědomí? Děkuji všem, kterým není osud Litně lhostejný. Volil jsem Horáka i vás paní Marcínová, protože jsem Vám věřil a bál se Kaštánka. Nejenom já už teď vidím, že to byla chyba. Pusťte ty mladý k veslu. Věřím, že by to tu dali do latě a pohlídali si toho Havelku. Kdo to vlastně je? Odkud přišel? Kdo ho přivedl? Proti němu sou Vodička s tím Kaštánkem starousedlíci a minimálně tu maj domy a chtěj tu asi zůstat. Pan Havelka se sebere a pude o dům dál. Prej to je on, kvůli kterýmu se koupeme v chloramínu.

 41. Šárko, porušili jste kanalizační řád. Vypustili jste do něj 120m3 infekčního odpadu, který tam nepatří. 80m3 proteklo COVkou a vypláchlo z ní téměř všechny kaly a málem ji umrtvilo (bakterie v ní). A kam to odteklo? Potokem do Bělče a Zadní Třebaně. 40m3 vyteklo přepadem na pole, protože čerpadla pod obrovským náporem havarovala. Kontaminovaný infekční materiál spolu s fekálem vytekl na pole a strohou do Stříbrného potoka. Připadá Vám to v pořádku? Připadá Vám to normální, že ten, kdo by měl dbát o pořádek a bezpečnost obyvatel a jít příkladem udělá takovou prase….? V Praze 6 Dejvicích se celkem nedavno dostaly fekální splašky do pitné vody. Pamatujete? V Berouně nyní řádí salmonela. Myslíte, že si můžeme dovolit býti takto neopatrní. Prosím, aspoň to nezlehčujte. Voda z našeho vodovodu někdy nevyhoví, viz zpráva zde: http://www.liten.cz/wp-content/uploads/2015/11/SCAN0008.pdf
  To je zřejmě ten známý problém se signalizací, na které se golf chtěl podílet. Starosta Horák nebyl schopen spočítat návratnost investice do signalizace + motorů + frekvenčních měničů, nepředložil ve stanovené lhůtě návrh řešení, až jsem ho podal do jednání Zastupitelstva já. Ale úřad to neřeší. Možná záměrně. Na jaře se to řešilo na jednáních zastupitelstva a řekl bych že to vyšumělo. Jako ostatně všechno. Počítám, že tahle nebetyčná čuňárna s odpady vyšumí také. Jen tak dál, pomáhejte jim v tom. Obyčejně se lidé jako Vy probudí, až když je pozdě. Jen nerad bych pak říkal, že jsem Vám to říkal. A i proto to říkám nahlas a veřejně, abyste to nemohli ututlat, o což se velmi snažíte a i přes nezvratné důkazy tvrdíte, že se nic nestalo.

  A není pravda, že to má vyšetřit někdo za nás. To musíme vyšetřit my, protože my jsme provozovatel kanalizace a někdo v Litni porušil kanalizační řád. To všechno ostatní jsou už jen následky.

 42. Pane Kaštánek,
  minulý týden zde byla Vaši žádost řešit zástupkyně hygieny, teď je na řadě Životní prostředí. Až někdo z nich řekne: ,,Ano, došlo k ekologické katastrofě, jak píše pan Kaštánek.“, pak se bude jednat o podložené informace.

 43. Omlouvám se za zdvojení informace k úniku splašků do krajiny, ale lépe dvakrát, než vůbec. Zvláště když jde minimálně o zdraví.

  Určitě se nejedná o nepodložené informace. Nikdy bychom si nedovolili zveřejnit ani nepodloženou natož nepravdivou informaci. Podrobnosti najdete v clanku zde: http://www.novaliten.cz/2015/11/havarie-cisticky-fekalie-v-belecskem-potoce/

  Máme i vyjádření provozovatel COV, firmy Aquaconsult, kde se mimo jiné píše: „Do kanalizace Městyse Liteň byl jednorázově vypuštěn velký objem odpadních vod a to bez vědomí společnosti Aquaconsult… … HAVARIJNÍ hladiny, což zřejmě způsobilo zápach v okolí…“ Celé znění najdete na výše uvedených stránkách. Mimo toto existuje záznam na samotné ČOV o události, jak jej zaznamenala obsluha.

  Termín „Havarijní hladina“ znamená to, že na přečerpávačce na rohu ulic Pode zděmi a Jana Bašty došlo k přelití splašků ven na pole a do škarpy a odtoku směrem do Stříbrného potoka. Toto místo se nachází nedaleko ochranného vodárenského pásma. Potok pak přímo protéká kolem vodárny a vrtů naší pitné vody.

  Přečtěte si přiložené dokumenty a sami si udělejte názor.

 44. Dobrý den pane Krečmar,
  mírně zvýšená chlorace nám byla hygienou doporučena na základě nepodložených informací, které byly rozšířeny mezi občany. Chlorace v tomto množství nebude v žádném případě ničím škodná.
  Rozbory vody budou provedeny začátkem příštího týdne a jejich výsledky budou samozřejmě zveřejněny.
  S pozdravem, Šárka Marcínová

 45. Výsledky měření vody v Bělči a Litni po domluvě s Krajskou hygienickou stanicí v Berouně,jsou měřeny před ekologickou havárií čov.
  Kdy budou provedeny řádné rozbory vody po havárii a je nutné provádět chlorace vody bez výsledků rozboru?

  Hezký den.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*