Pavlač

Uvítáme zde Vaše názory a náměty ohledně podoby a obsahu stránek. Ještě více nás bude těšit, pokud se rozhodnete sami přispět nějakým zajímavým obsahem. Smysl těchto stránek je poskytnout  informace všem, kteří se zajímají o dění v Litni a okolí. A hlavně dát prostor těm, kteří chtějí aktivně přispívat zajímavým a aktuálním obsahem.

Prosíme o věcnou diskusi bez osobních výpadů a vulgarit.

50 komentářů

 1. Dobrý den pane Hupák,
  zveřejňování rozborů vody samozřejmě problém není, zveřejňovány budou. Články, které máte zřejmě na mysli však nejsou informační, nejsou totiž ničím podloženy, jde o pouhé spekulace a dovoluji si říci, že velmi přehnané. Po domluvě s Krajskou hygienickou stanicí v Berouně bude zvýšena chlorace vody a provedeny řádné rozbory.

 2. Dobrý den. Domnívám se, že by městys měl zvěřejňovat výsledky rozboru pitné vody. A to průběžně a pravidelně. Člověk by měl vědět, za co platí, tady jde navíc ještě o zdraví. Po zveřejněných článcích musí mít člověk minimálně obavu! Existuje zde zodpovědnost?

 3. Začala topná sezóna a v Litni je zase mokro. Naštěstí bylo letos „historické klimatické sucho“, jinak bychom asi plavali. Ale i letos je hlína mazlavá, všude se tlačí voda, do podezdívek, obrubníků, fasád. Na dlouhé měsíce Liteň obestřela mlha, zatáhlo se nebe, rozprostřelo se mrtvolné, nehybné ticho. Kolik ještě takových zim nás čeká? A dočkáme se vůbec někdy sněhu v české kotlině? Ale přece jenom paprsek naděje se letos objevil – z více komínů se ve vsi kouří. Ten krásný, stoupající, klidný dým je znamením, že život se ještě úplně nezastavil.

 4. Dobrý den sousedé,
  jelikož jsme doslova zavaleni otázkami, jak to vlastně je s plánovaným zadlužením Litně, napsal kolega Jirka Vodička vysvětlení, kde si můžete sami přečíst naskenované podklady, které byly k plánovanému zadlužení předloženy včetně celého návrhu na usnesení. Svůj vlastní názor si udělejte sami: http://www.novaliten.cz/2015/10/53-milionu-po-druhe/

  Abych předešel všem spekulacím: já také chci, aby naše vesnice vypadaly k světu. Proto jsem už v lednu 2015 přišel s materiálem a s návrhy, které řeší i výstavbu nových komunikací. Je to extrémní investice, která se bez spoluúčasti dotačních programů prostě neobejde, nemůžeme to financovat sami. Nebude-li aktuálně žádný dotační titul k dispozici, musíme počkat. V roce 2014 jsme propásli například program nazvaný REVITALIZACE NÁMĚSTÍ. V rámci tohoto programu šlo udělat velkou část chodníků i silnic a neplatit je tak ze svého, speciálně části po výstavbě kanalizace. Podobné programy jistě přijdou v budoucnu znovu, proto by nebylo dobré se unáhlovat a poslat Liteň do insolvence nebo ji přinejmenším zadlužit na několk desetiletí dopředu. Pamatujme prosím i na školu, školku, v následujícím období jsou plánovány velké investice do hasičských sborů, atd, atd… To všechno bychom těžko mohli udělat, kdyby nám na krku visel balvan 53 milionového úvěru, který bychom horkotěžko spláceli. Pro příklad nemusíme chodit daleko – Měňany s námi sousedí, že.
  Díky za pochopení
  Filip Kastanek

 5. Dobrý den paní Jano,
  jistě nenapravíme hříchy minulosti, je však určitě lepší se začít chovat správně teď, než nikdy 🙂

 6. Po letech vypouštění fekálií do dešťové kanalizace se začněme všichni chovat ekologicky a předpisově zlikvidujte jímky, tak jak je uvedeno v článku obecního úřadu z 19.10.2015. Ve svém okolí bych na prstech jedné ruky spočítala domácnosti, které řádně vyvážejí své jímky. Cca 95 % domácností celá dlouhá léta vypouští splašky do přírody. Kdyby se za to vybíraly pokuty, to by se naplnila obecní kasa. Nejvíc se pak ozývají občané, kteří se bojí, že se bakterie z fekálií dostanou do spodních vod a přitom vypouštějí splašky do přírody. Teď celou tu zkázu napravíme, když se budeme chovat podle předpisů.

 7. Dobrý den,

  dovolím si reagovat na Liteňské Tam Tamy Nové Litně.

  9/2015
  pan Horák

  Pan Vodička se dohodl s bývalým starostou Klimentem a vozil suť do pískovny v Bělči.

  Pan Vodička žádnou suť do Bělče vozit nedal. Žádná taková dohoda neexistovala. Suť se do bělečské pískovny skládat nesměla. Také pan Kliment fungoval zcela jinak – byl zodpovědný starosta a poctivý člověk, nebyl to gauner. Takovou čuňárnu by neposvětil. To, že Česká televize nahrála a Nová Liteň nafotila hromady jiného materiálu než hlína, který se nyní v pískovně válí, by pana Klimenta skutečně trápilo.

  Skutečnost je taková,že p.Vodička suť do Bělče vozit nedal,pouze ji tam vozily ukrajiští dělníci,které p.Vodička

 8. Vážení občané Litně,

  nerad narušuji zajímavou diskusi na tomto webu (kterou jsem si celou v rychlosti včetně odkazů prošel), ale napadlo mě využít tento oficiální web k oslovení Vás, kteří se aktivně zajímate o osud městyse a jeho dílčích částí.

  Pracuji na strategickém plánu pro Vaši municipalitu, který by měl vycházet z Vaší vzájemné shody. Rád bych nějprve vyslechl (byť po e-mailu) názory a podněty jednotlivců.

  Pokud byste měli zájem se zapojit do tvorby plánu, prosím o zaslání Vašeho e-mailu na janak@czechpm.cz.

  Velmi Vám děkuji a přeji klidný víkend i svátek
  L.J.

 9. Dobrý den Jano,
  nevím, co máte proti starým dobrým komunistům. Potíž je přeci s těmi novými, kteří nevědí nic ani o politickém boji ani o držení pozic, a kteří ani pořádně nepijou. V tomto ohledu je u nás vše v pořádku a nemusíme se znepokojovat.
  Kam by to došlo, kdyby se úřad nechal zviklat pořváváním několika jedinců. To by byl nebezpečný levicový oportunismus.
  Nemáte-li ve starostu důvěru, není na vině on, ale doba, která nemá úctu k tradici a zpochybňuje všechny jistoty, včetně našich představených.

  S úctou Váš
  Iljič

 10. Dobrý den.
  Dle zjištěných informací z úřadu Městyse Liteň by měla dne 29.9.15 proběhnout kolaudace čističky odpadních vod v Litni. Během několika dní by obec měla písemně obdržet výsledek kolaudace. Nejdéle však do 15 dní. Poté se budou moci občané Litně připojovat na kanalizační přípojky.

 11. Dobrý den, jaký je plán, co se týče připojení kanalizace? Bylo by možné informovat občany hromadně přes tyto webové stránky? Dosud jsou informace pouze z místních drbů nebo na dotaz jednotlivců. Nemohlo by se v tomto směru už něco změnit? Děkuji. Renata

 12. Když jsem viděla záznam z 11.zasedání obce , mám pocit, že tam chodí staří komunisté, kteří se dokonce nestydí urážet veřejně některé zastupitele. Nadávat někomu do volů , to se hned pozná inteligent. Tito lidé žijí z toho, jak za jejich časů obec vzkvétala. Co vybudovali? Kulturní dům, který jim za pár let začal padat na hlavu a padá dodnes.
  Škoda, že zasedání není v pátek, aby se mohly účastnit i mladší pracující ročníky. Tato obec stále žije jak za totality. To také soudruzi zakazovali a rušili to, co se jim nelíbilo.

 13. Děkuji panu Vodičkovi a panu Veselému za informaci.
  Přesvědčili jsme se jak výstavba kanalizace prověřila práci stavebního technika městyse. Opravdu člověk na svém místě, který za nic nemůže. Pokud za nic neodpovídá a vše je v kompetenci stavebního úřadu, pak si kladu otázku: proč tato funkce zde vůbec existuje? Ušetřily by se náklady na mzdu.
  V dubnu jsem na pavlači řešila otázku vývozu odpadu. Paní Marcínová přislíbila, že se pokusí zjistit, zda existuje firma, která by svážela odpad levněji. Za pět měsíců se ale asi nic nezjistilo. Je to práce navíc. Jsem ráda, že se k této problematice vrátil na 10.zasedání pan Kaštánek. Nevím proč si Liteň dopřává ten přepych, že odpad vyváží plzeňská firma, když blíže je Beroun. Většina obcí v okolí jeho služeb využívá a platí méně než Liteň.
  Další moje připomínka je k plošině. Pan starosta obhajoval její nákup tím, že se za její pomoci bude opravovat kino. A co se změnilo? Kulturní dům chátrá vesele dál. Kdyby se alespoň za její pomoci opravovalo veřejné osvětlení, které někde nesvítí i několik měsíců. Kolik např.vydělala plošina pronájmem občanům? Jaké je tedy její využití? Mám pro ni jedno uplatnění. Postavte plošinu na nejvyšší bod vLitni a udělejte z ní rozhlednu. Samozřejmě vybírejte vstupné. Možná se vložená investice někdy vrátí. Když ne tak se alespoň starousedlíkům rozšíří obzory a uvidí konečně koho si zvolili do čela obce.
  Vždyť vše je problém už jen při pouhém vyřčení návrhu. Nikomu se nechce nic dělat i když je za to placený. Pan starosta zastává názor: drž hubu a krok, jinak táhni odkud si přišel, ale pane statosto to se budete muset vrátit o 26 let zpět. Dnes už lidé nejsou jen poslušné ovce.
  Dále nechápu, jak někteří zastupitelé v dnešní době nedokážou pracovat s e-mailovou poštou. Vždyť platí co je psáno to je dáno. V případě městyse to neplatí dvakrát, ale minimálně desetkrát. Prosím tyto zastupitele vraťte se do hospod a diskutujte dál u piva tam mail opravdu zatím nepotřebujete.
  Hezký den

 14. Milý Milane
  s těmi dráty to přeháníte.
  Budou stačit holínky – jsme obcí hospodářskou, se všemi svými částmi. K tomu patří i vůně domova: zápach kravínů, prasečáků atd. Na to se dá zvyknout. Nebo se můžete odstěhovat a zkoumat, jak to mají se smradem opice.
  Na vysvětlenou cituji podvratného živla J. Hutku:

  „…Ale vždyť to tady páchne
  Víš, synu, pach je zahuštěná vůně
  A proč tu vůni hustili
  Aby jí pionýři víc měli
  Nó, mně se tu moc nelíbí
  Tak to budeš po mamince
  Proč bych měl být po mamince
  Taky je pěkná opice…“

  No řekněte, jestli ten Hutka není blázen…

  A jinak: z angažovanosti plynou jen problémy… Jestli se budou lidi moc vyjadřovat, zruší nám Pavlač – a toho se noc co noc děsím. Je to jedno z mála míst, kde se mi daří promlouvat. Z kremelského zásvětí není moc dobré spojení. Putin se ode mne distancuje, co mu píšu nečte a nezná se ke mně ani voskovému Uljanovi, snad aby mu to nekazilo pánbíčkářské image. Možná je to proto, že jsem nekrásnější den prožil v socialistickém Československu, kdo ví…

  Prosím tedy všechny zde diskutující, aby netepali vedení obce, nebyli k nim nespravedliví a podezřívaví, nehaněli jejich rodiny a statky. Máme takový úřad, jaký si zasloužíme. A naopak.

  Váš i všech
  Iljič

 15. Hezký den Jano,

  Na stránkách NL budou vždy dostupné všechny záznamy ze zasedáních.
  Připravujeme je ve svém volném čase, tak se mohou občas pozdržet.
  Doplnil jsem tam desáté zasedání a přidal na stránky Litně odkaz na VIDEO záznamy, ať se nemusí složitě hledat.

 16. Dobrý den, paní Jano,

  to s Blankou je hezký příměr. 🙂 Zprovoznění ČOV se skutečně muselo o 2 měsíce posunout. Stavaři čističku dokončili, ale obec Liteň s překvapením (sic!) zjistila, že nemůže požádat o kolaudaci, protože jí nepatří pozemek pod čističkou. Horák a Havelka to sice rok vědí, že musejí převod zajistit, ale nejsou toho schopni.

  Na přímou otázku, kterou na zasedání dostali několikrát: „Kdo je zodpovědný za to, že v den podání žádosti o kolaudaci se zjistí, že obec nevlastní pozemky pod stavbou?“ jsme dostali přímou odpověď: oni dva naprosto jistě ne!

  Záznamy ze zasedání jsou na YouTube (http://www.youtube.com/channel/UCw5x_rNlN5-6GgDZx0eVCbg), jestli je Roman Veselý nahraje i na stránky Nové Litně, nevím.

 17. ČOV je takový liteňský tunel Blanka. Její provoz se také stále odkládá. Pro občany, kteří nenavštěvují veřejná zasedání, se na internetových stránkách Litně nenacházejí vůbec žadné informace ohledně jejího spuštění. Kdo je za celé několikaměsíční zpoždění odpovědný?
  Dále jsem se chtěla zeptat, zda bude ještě možné na stránkách Nové Litně zhlédnout záznamy veřejných zasedání? Děkuji za odpověď. Hezký den

 18. Neustale v Litni poslouchám a vnímám jak se zde rozdělují lidé na Liteňáky, Bělečáky, náplavy a starousedliky. Jakožto náplava vám starousedlíkům (DOMORODCŮM) doporučuji obehnat Liteň ostnatým drátem, povolat hlídky na příjezdové cesty a zbavit nás co přicházíme s jinými zkušenostmi svépravnosti a volebního práva.Je a bude realitou że do Litně se lidé stěhují a stěhovat budou… Nebylo by lepši spoluobčané neustále nerozpuotavat absurdní půtky a začít se starat o naši společnou věc – Liteň, Běleč a Vlence???????

 19. Svatá pravda pane Karle.

  Podobně o úřednících psal už před naším letopočtem jeden Číňan:

  „O těch největších vladařích
  lid sotva ví, že je má…

  Proto vláda moudrého člověka vyprazdňuje srdce lidí a naplňuje jejich žaludky
  Oslabuje jejich vůli a zpevňuje těla.
  Stále se snaží aby lid neměl vědomosti a přání
  a aby ten, kdo má vědomosti nesměl zasahovat…

  Až bude odstraněno mudrování a vzdělanost,
  lid bude stokrát šťastnější…“

 20. Je to jako mor dneska, že se věci přejmenovávají. Vyhrazuji si právo ty trubky, které mi vedou do baráku a jimiž mi obec přivádí vodu, nazývat vodovodem. Ať si to ČIZ nazývá jak chce, já nic nebudu studovat a nebudu křivit hubu podle toho, co zrovna si který ouřada v tomto desetiletí zrovna vymyslel.
  Ať si tady ty výrazy používají úředníci v ptydype mezi sebou, ale na „slušné“ občany, ať s tím nechodí.
  Nakonec by totiž dopadlo tak, že bychom se my lidi mezi sebou ani nedorozumněli, poněvadž bychom nevěděli, co doma máme a o čem mluvíme. (Což by se některým ve společnosti moc hodilo, není-liž pravda Leonide Ivanoviči?

  Pro mně je to vodovod a tečka. A můj příspěvek je o tom, a budu se toho stále dožadovat a stále to opakovat, že je třeba, aby obec u vody, za kterou platím, mmonitorovala její složení (dělala rozbory vody a jejich výsledky zveřejňovala). Tak jako to chci znát u jogurtu, másla atd. a desítek dalších věcí, který si člověk kupuje a spotřebovává je tím, že je požívá, tedy vstupují mu do těla, čímž bezprostředně ovlivňují jeho tělesnou pohodu a zdraví.

  (A nenechám se okřikovat, o co se mám starat a o co ne. To si okřikujte ty svoje doma).

 21. Milý pane Karle,
  můžu Vás uklidnit, že kontaminace takového rozsahu v nejmenším nehrozí. Sám jsem se veškerých obav díky panu starostovi zbavil, když jsem zjistil, že se taková, ani jiná kontaminace nemá jak šířit. Starosta letos v květnu podobně uklidnil i dravce na poli ochrany životního prostředí – ČIŽP – ujištěním, že v Litni ni Bělči není vodovod a studny liteňské jsou znečištění prosté. Vodovod neexistuje.
  Dost jsem v této souvislosti přemýšlel i o jedné historce, kterou mi vyprávěl p. Nosek a jsem nakonec rád, že v obci žádný vodovod není. Historka, sic?! smyšlená, je tato: když se zaváděl nový vodovod, hygiena zkoumala kvalitu vody ve škole – a stále jim přišla málo dobrá a nedostatečně chlorovaná. Inu přidali chlóru, což hygieně nestačilo, přidali více, a více, až už jim vrtalo hlavou, že to pořád nestačí… Nakonec zjistili, že škola ještě na vodovod není připojená a smíchy se mohli potrhat. Inu já mám humor rád a tak těm hochům na obci nepřestávám fandit.

  Starejte se dobře o svou studnu a o sebe

  Váš Iljič

  PS: dokument ČIŽP na:

  https://mega.nz/#!Lc1lAaRA!fF7jAAXS58UsNLJD23gFrFSYbZUVY-S4pLCJUpMtqsE

 22. Po Dejvicích teď Nový Bor. Kontaminace pitné vody z městského vodovodu bakteriemu escherichia coli (z fekálií). Pravděpodobný zdroj – studna individuálního zásobování.
  To je nebezpečí, které se může týkat i nás.

  Žádám informaci od členů zastupitelstva (a ostatních účastních liteňské oposmlouvy), jaké kroky podniká, aby toto nebezpečí bylo alespoň monitorováno.
  Ale i obyvatelé by měli být v tomto směru aktivní. Nebo čekají pasivně na to, až epidemie vypukne? Na úřední desce by se měla objevit pravidelně aktualizovaná zpráva o stavu pitné vody v Litni, nebo už tam snad je? Zatím jsem našel jen záložku Vodné.

 23. Po chvalozpěvech na našeho neomylného starostu, kterého jsem vyzval k rezignaci, bych chtěl upozornit na jeden závažný fakt, který musíme mít my zastupitelé na zřeteli: Když se jako zastupitelé, na které jsou ze zákona kladeny mnohem vyšší požadavky než na normální občany, nepokusíme o nápravu zjevně protiprávní situace, ve které se nacházíme, vystavujeme se nebezpečí, že budeme stíháni jako spoluviníci a nebo budeme stíháni pro nedbalost. Při rozsahu možné trestné činnosti kolem 11 miliónů korun je ale trestní zákoník naprosto nekompromisní. I za porušení povinností při správě cizího majetku z nedbalosti je totiž trestní postih až 3 roky vězení!

 24. To je slávy, když se tu po mnoha letech nečinnosti něco vybuduje, ale s jakými problémy. ČOV měla být původně spuštěna v dubnu, ani další termín srpen nebyl dodržen. Nyní se dovídáme, že snad v září. Tak doufejme, že to bude ještě letos, aby vznikl nárok na dotaci. Zajímalo by mě, kdo je za celé zpoždění odpovědný ?
  A silnice. Všichni se modleme, aby byla zase mírná zima bez mrazů a sněhu. Aby nám silnice vydržela co nejdéle v tomto stavu.
  Pokládám si otázku, kdo se asi skrývá za jménem Alamad. Došla jsem k závěru, že zřejmě některý zaměstnanec obce. Kdo z obyčejných občanů je informován, kdy bude spuštěna ČOV? Na stránkách obce tyto informace nenalezneme. V tom případě jsou mi jasné ty chvalozpěvy na adresu pana starosty. Dotyčný se bojí, aby odvoláním starosty nepřišel o dobře placené místo. Vždyť jen těch lží, co se vyrojilo kolem pískovny Běleč. Inteligentní občan Litně, a věřím, že těch je většina, nemůže nikdy těmto výmluvám uvěřit. Heslem kterým se řídí na obci je zatloukat i přes veškeré předložené důkazy . Nedivím se Nové Litni, že si každé veřejné zasedání nahrává a vše požaduje předložit v písemně. Vždyť na obci sedí zaměstnanci, kteří pro udržení své pozice jsou schopni tkz.zapřít nos mezi očima.
  A pro pana nebo paní Alamad, těch šťouralů bude stále víc, protože je zde stále více nových vzdělaných obyvatel, kteří nebudou věřit těmto báchorkám a nebudou mlčet, tak jako většina místních. A to je jen dobře. Chceme přeci, aby obec vzkvétala.
  Přeji všem dobrou noc

 25. Ctěný pane Horáku,
  držím Vám palce! Držte se zuby nehty!
  Takových, jako jste Vy, je už málo. Udržujete obec a měníte naše životy! Není věru lehké budovat světlejší zítřky v této době, době zmítané nejistotami a zkažené šlendriánem všeho druhu. To by Vás ale nemělo odradit!
  Jsem potěšen, že jsem Vás mohl těmito řádky povzbudit v tak významný den, jako je dnešní.

  Navždy Váš
  Iljič

 26. Ano, Ing.Horákovi starostováni svědčí,konečně se Šárkou na pravém místě.Liten jen vzkvétá.Krasné silnice, na jízdu 50km/hod nepotřebujeme dálnici,za měsíc bude v provozu čistička odpadních vod, jen takových štouralu by mohlo být méně.Dzžím palce, at vše dobře dopadne a nemusíme platit nehorázné peníze za vyvážení jímky.Přeju Ing. Horakovi a pani Marcínové pevné nervy do dalších let, kdy se budou snažit vést naší obec jen a jen k rozkvětu.

 27. Když jsem se dověděl o Pískovně, zapátral jsem a zjistil, že starostování panu Horákovi svědčí. Jeho zadlužený hotel v Řevnicích náhle splatil dluhy a běží lhůta potřebná k vymazání zástavního práva. Můžete nahlédnout do katastru nemovitostí: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObjekt.aspx?encrypted=jkWpx1zlkfUdhajgpBZJdMmYGRbKHJaI2mU1bzuMRieaBhm3qvDf32SMnjvIiXpGoyYC6btylDFCABmQnmBznqrkgj4oV_-Kl1nY-qzBJSp8PtxktpWNROFmouy034sk
  Tím, že se zamkla závora Pískovny se zřejmě stalo, že nezbylo na kolek. Žádost nemá kolek a čeká se na jeho doplnění 🙂 Vtipné? Nebo k pláči?

 28. Dobrý den paní Marcínová,
  nejednalo se o vtip, pískovna byla opravdu dlouhodobě nezajištěna a skýtala tak možnost přispět k tamní černé skládce. Je samozřejmě dobré, že osoba, která vykonává dohled nad pískovnou je fyzická.
  Děkuji za spolupráci
  Iljič

 29. Vážený pane/paní,
  Váš komentář je jistě velmi dobrý ,,vtípek“ , v současné době je však pískovna dokonce pod dohledem fyzické osoby a závora je ráno otevírána, odpoledne zavírána.
  Pokud byste měl/měla zájem o další aktuální informace, neváhejte se obrátit na ÚM, nebo na mě.
  S pozdravem, Šárka Marcínová

 30. V současné době je možné vyvážet do bělečské pískovny různý domovní odpad. Nejlépe o víkendech, příp. ve všední dny po sedmnácté hodině (vyhnete se autům, která pískovnu zavážejí). Závora není zamykána. Bližší informace by mohl poskytnout úřad městyse.

  Iljič

 31. Když už se pan Karel pouští do slovíčkaření tak pokud chodil do školy věděl by, že svátek Jana Husa se slaví 6.7. a ne 5.7. Budu druhé opravovat, jen pokud jsem si jistý, že jsem naprosto neomylný . A to si myslím není nikdo z nás.

 32. Dobrý den
  ráda čtu příspěvky občanů na pavlači, ale moc nerozumím článku pana Karla. Ten 11.2. a 14.3.2015 pokládá otázku odkud se bere ta voda a proč je tu stále tak vlhko. Uplynuly 4 měsíce a píše, jak je půda bez vody, vyprahlá a vyždímaná a to údajně díky tepelným čerpadlům. Podle mě je logické, že po vedrech bez deště přichází sucho a v zimě, kdy prší nebo je sníh je vlhko. Tak to v přírodě chodí po staletí i když žádná čerpadla nebyla.
  přeji všem hezký deštivý den

 33. Dobrý den pane Karel,
  omlouvám se, že jsem nepoužila vhodné slovo … ale nenapadlo by mě, že bude někdo řešit vhodné či nevhodné slovo místo toho, zda bude či nebude voda.
  Takže pěkné díky, že celodopolední snahu několika lidí ohodnotíte tím, co jste právě napsal.
  Doufám, že Vás tedy můj nevhodný výběr slova příliš nepobouřil, sobě a ostatním spoluobčanům přeji, aby se nám povedlo vyřešit problémy s pitnou vodou.

 34. Obecní hlášení 10:15 hod. Vyvezeny budou prý dvě nádoby: jedna před kino, druhá do Kaštanky.
  Nádoby jako na co, na mlíko? Asi si to hlasatelka spletla s jídelnou. Chtěla asi říct cisterny nebo nádrže, není-liž pravda? Nádoba je na 10 -15 l, a to snad nám přiveze vody obec víc.

 35. Tak a je to tady. je po vodě. na svátek jana Husa jsem tady varoval. Upozorňuji na svou čest, že nejsem v žádném ani nejmenším spojení s obecními zastupiteli.
  příznačné na té liteńské situaci, že Jobovu zvěst přinesl sám ekolog, který tento stav spoluzavinil. Co dělal celá poslední léta? Měl upozorńovat, měl varovat, měl křičet, měl být slyšen! Měl žádat změny zákonů, provádět osvětu mezi obyvateli Litně, psát články do lokálního tisku. Zkrátka měl být angažovaný ve věci ochrany podzemních zdrojů vody. A co dělal na místo toho? Hádal se kde s kým, na pavlač umísťoval psychologické profily p. Kaštánka, čas trávil půtkami s ženskejma před školou ohledně platnosti – neplatnosti voleb. Takový ekolog ať jde od válu. Naprosto selhal. Jsme bez vody, půda je vyprahlá, vyždímaná, vydojená škudlením a mamonem, že ani občasné deště už nepomohou.
  Kdo má možnost uchýlit se do města, tak má na čas vyhráno, ale jen na čas.

 36. Dlouho jsem na pavlači nebyl, ale jak se tak rozhlížím, diskutují se tady hlavně záležitosti (už druhým rokem) kolem p. Havelky a jeho platu. Vypadá to, že většině leží v žaludku jeho plat. Jistě má plat podle tabulek. A jestli sami takový plat chcete, udělejte si stavební průmyslovku nebo rovnou vysokou školu, opatřete si nějakých 5 let praxe a můžete se o místo ucházet. Dalším evergreenem tady na pavlači jsou silnice a chodníky. Vadí hlavně estetická stránka. Otázka je zda estetika v dnešní době je zrovna to nejpalčivější (kdo se zabývá tou estetikou, nezapomeńte probrat slavnou Kuželku. O té lze diskutovat do nekonečna, protože známý Parkinsonův zákon dí: čím jednoduššíproblém, tím delší debata)
  Ostatně když jsem tady před tři čtvrti rokem jako první poukázal na pochybný způsob zasypávání děr v souvislosti se stavbou kanalizace, viděl jsem přednostně rizika zdravotní. Tím, že jsou vedra a sucha, je prašnost a škodlivost zásypů jenom umocněna. Jinak však shledávám celé téma silnic už jaksi přečerpané. Koneckonců víme, že to bude na dlouhou dobu, že musíme začít šetřit do prasátka na opravu aut, že nám ničí zdraví, je to nemilé, ale není to zdaleka to nejhorší, co Liteň potkalo. Pardon je to to druhé největší zlo. To první Liteň postihlo v r. 1639. O tom druhém píši v následujícím příspěvku:

  U nás v Litni už svět není v pořádku

  V Litni jsme svědky největší lumpárny století. Hrozbou nejsou pro ni tlupy přistěhovalců plavících se Středozemním mořem a stojících před Alpami, ale naši krajané, a dokonce v případě Litně její rodáci. Na počátku nového tisíciletí začali v Litni masově plundrovat naši krajinu a přírodní prostředí tím, že z matičky země, z toho, co by nám mělo být posvátné a nedotknutelné, se jali technickými vykutálenostmi odebírat teplo pumpováním studniční vody. Zdá se Vám to fantasmagorie? Ale vůbec ne! Princip je veskrze jednoduchý. Pomocí čerpadla se z jímací studny odebere podzemní voda. Ta se žene do výměníku tepelného čerpadla a přitom se jí odebere teplo. Takto ochlazená voda se pak zasakovací studnou přivádí do země nazpět. Důležité přitom je, aby zasakovací studna byla schopna zasáknout stejné množství vody jaké je jímáno v studni první. Maličkost, ne? Kolik že vody se takto ze studní odebere? Aby tento vynález století mohl vůbec fungovat, potřebuje průtokové množství cca 250 l vody na každou kilowatu otopného výkonu za hodinu. Čerpadlo o výkonu 10 KW tak za 1 hodinu vycucne bratru celých 2,5 m3 podzemní vody! Za topnou sezónu, která dnes pokrývá až 9 měsíců roku, je to obrovské množství, z kterého se mi při pohledu na půl kubíkový sud na dešťovou vodu před domem, zatočí hlava. Za 3 hodiny topení denně je to pak už 12,5 m3. Můj odhad – jeden destimetrový sloupec vody ve studni.
  Za celý rok pak si to vynásobte 270. A dostanete se k astronomickému číslu, jež nesnese srovnání s běžnou spotřebou nás smrtelníků, kteří vodu používáme jen na mytí a pití, tedy na běžnou spotřebu. Ta je na osobu a rok nějakých 33 m3. Ale to nejlepší přijde nakonec. Kolik že platíme za vodu spotřebovanou na mytí a k pití? Od 17 do 40 Kč. Provozovatelé tepelných čerpadel mají tisíce kubíků vody úplně, ale úplně zdarma. Kde je tady právo, spravedlnost, rovnost? K nám do Litně, jak vidět, tyto vymoženosti nedorazily.

  Ale nejde jen o naše peněženky, je tady jiná věc. Tím, že se půdě (odběrem teplé a vracením ochlazené vody) odnímá cenné teplo, vytváří se v zemi trvale studené poměry, čím více tepla se zemi odebere, tím víc se šíří zóny trvalého chladu pod zemí.
  Takže jestliže jsou tady tyto vynálezy provozovány ob barák, na některých místech v obci zdá se v každém baráku, pak si dovodíte, v jaké chladničce tady v zimě žijeme. Ten pocit mrtvolného chladu jak z hrobu byl v letošní zimě pro celou obec Liteň příznačný . Zdraví nás, obyvatel Litně, to určitě velmi prospívá. Aspoň budeme otužilí, nebo ne?
  Že se tím masivním odčerpáváním studniční vody a jejím převáděním do míst zásaku narušuje přirozený směr proudění podzemní vody, to už je jenom maličkost.

  Tepelná čerpadla mají reklamu Topíme si vodou, která si v ničem nezadá s komunistickým heslem Poručíme větru dešti. Koukám na bednu a topím si přitom vodou. Návdavkem dostanu jako provozovatel obnovitelného zdroje politicky dotovanou sazbu tzv. dvacetihodinovou sazbu elektrického proudu C45d. Zatímco my ostatní topíme plynem, dřevem, uhlím, vstáváme v pět hodin ráno, abychom se dostali do práce a zaplatili účty za plyn a NEDOTOVANOU elektřinu, tito rodáci vesele používají podzemní vody, které nepatří ani jim, ani obci, nepatří nikomu a užívají ji k vlastnímu obohacování a vyhřívání. Nedosti na tom, oni u těchto vod – a víme, že to nejsou nějaké malé dávky – mění její fyzikální vlastnosti, pro laiky budiž řečeno, že tato změna se rovná proměně vody živé na vodu mrtvou. A tuto mrtvou vodu, tentokrát již studenou pumpují zpátky do Země. Svinstvo? Ano, svinstvo. A tohle se děje za jásotu tzv. ekologů, kteří tomu říkají ekologické vytápění a považují to za ochranu přírody. Kdosi se na těchto stránkách v otázce existence čerpadel v Litni přimlouval za důvěru stavebnímu a vodoprávnímu úřadu. Jednak tady o úřad nejde, ale jde o úřednice, a za druhé, tyto úřednice nic takového, jako že v Litni nejsou čerpadla, netvrdí. Bodejť by to říkaly, vždyť jenom na okrese jsou podle internetového vyhledávače dvě firmy, z nichž jedna působí v oboru již dvacet let v Litni. Tak to si mám myslet, že ty čerpadla vozí do Střední Afriky? Ptám se, proč by tady čerpadla neměla být, když jsou jich plné reklamy, vidíte je všude, kam se podíváte a běžné potkáváte na silnicích vozidla firem, která tato čerpadla budují. Autor příspěvku Tepelná čerpadla jako argument pro neexistenci čerpadel uvádí jakési technické aspekty jako je ucpávání trubek a nevím co ještě. Co na to odpovědět? Co je to za argument? To snad chce popírat existenci automatických praček jenom proto, že trhaj prádlo? Není třeba se nutit do podobných alogičností, stačí přeci v zimě ráno vyjít ven a podívat se na komíny. Kde, v jaké chalupě se z komínu kouří. Skoro nikde. V našem okolí bychom to spočítali na prstech jedné ruky. Naprostá většina takříkajíc spaluje vodu.

  A ještě jedna otázka, už z trochu jiného soudku: Jakým právem vůbec ti lidé, co spalují vodu, mají ty dotace od ČEZu?

  V posledních patnáctvi letech v Litni každoročně přibývaly desítky „děr“ do země, bez geologického dozoru a dokumentace, bez potřebných technických parametrů. Vznikla tady situace, kdy je nejenom nenávratně poškozeno přírodní prostředí hluboko v zemi, ale jak jste v poslední době z hlášení starosty a i pohledem do vlastní studny zjistili, mizí nám kvapem bohatství, které nám příroda ve formě vody různé jakosti a možnosti využití nabízí (nabízela).Člověk snadno chápe, že dělat do sebe díry, jednu vedle druhé a naslepo, by nepřežil, dělat stejné díry do zemního podloží, mu tak nějak nepřijde.
  V reálu tak stojíme před situací, která je alarmující a vyžaduje nápravu. Co za vodu vůbec pijeme, co za vodu vůbec máme v našich studních. Je vůbec pitná? Přeléváním podzemních vod sem a tam, a jejich mísením s vodami odpadními, a to vše za situace, kdy Liteň zůstávala celá destiletí bez kanalizace, dává tušit, že tady došlo k poškození přírodního prostředí, se kterým si příroda neporadí a bude už trvalého rázu. A postih?
  Když někdo vyveze dvě kolečka odpadu do rokle za vsí nebo mu uteče něco z děravé nádrže do potoka, je postihován. Přitom to jsou věci, kde si příroda, když člověk nepomůže, poradí po čase sama.

 37. Dobrý den paní Jano,
  kolega Vodička Vám už odpověděl. Video najdete na youtube. Na stranky NL se dostane také.
  Co se týče opravy silnic, tak jsem na poradě zastupitelů 16.6. vyjádřil podiv nad tím, že jsme se mimořádně scházeli už 28.5. kvůli opravě silnic a zatím žádné opravy nezačaly. Na otázku proč, jsem odpověď nedostal. Pokusím se zjistit, proč opravy ještě nezačaly a proč máme aktuálně týden zpoždění.
  Stav silnic dlouhodobě kritizujeme a už na podzim jsme požadovali provizorní asfaltování jako to mají v Z.Třebani. Tenkrát nam starosta Horák a technik Havelka odpověděli, že je zajištěno zasypávání. To jsme opakovaně reklamovali, že se neděje, jak má (každý pátek). Naposledy minulý týden (jak píše pan Vodička). K silnicím (a nejen k nim) najdete článek zde: http://www.novaliten.cz/2015/06/proc-liten-nevzkveta-aneb-pribeh-silnic-v-litni/ Tento stav je přímým důsledkem jevů, které si můžete prohlédnout v našem filmu: https://www.facebook.com/novaliten/videos

 38. Dobrý den, paní Jano, video z 8. zasedání je zde na YouTube. Nad stavební firmou Šindler není z obce zjevně vůbec žádná kontrola. Nám, zastupitelům, pan stavební technik Havelka tvrdí, že všechny díry se každý pátek zasypávají. Když ho konfrontujeme s tím, že to není pravda a že jsme to nafotili (a to nejen minulý týden, ale i v květnu, kdy byly pátky volné a už tehdy se nezasypávalo), sice přestane mluvit, ale to je tak asi všechno, co se stane.
  Tak jak firma Šindler není kontrolovaná, není ani pan Havelka kontrolovaný starostou – nečinnost nemá pro něj naprosto žádné důsledky. A ostatně – tím, že jezdí pravidelně už ve čtvrtek na svou chalupu, nemůže ani v pátek odpoledne nic kontrolovat, když tu není.


  S vietnamskou večerkou máte pravdu, vypadá to tam dobře. To je ale soukromá iniciativa, která určitě přispívá k tomu, aby se služby a úroveň prodeje nadále zlepšovaly.

 39. Chtěla bych se zeptat pana Kaštánka , kdy se na stránkách Nové Litně objeví video z posledního zasedání, kde se jednalo o asfaltování silnic. Nedávno proběhla informace od pana Havelky, že s opravami se začne v červnu. Polovina června je za námi a nic se neděje. Stav silnic je příšerný. Už se ani nezasypávají díry. Jak dlouho po těchto silnicích budeme ještě jezdit?

 40. V poslední době čteme na těchto stránkách samá negativa na obec. Já jsem přesto našla v poslední době jedno pozitivum. Tím je vietnamská večerka. Usměvavý, ochotný prodavač, vždy čerstvé pečivo (není smíchané se starým, jak je zvykem u ostatních místních obchodníků), čerstvé ovoce a zelenina a hlavně pořádek. Krámek je malý, ale myslím, že si za krátkou dobu působení našel spoustu zákazníků. Jen tak dál. Mnozí obchodníci by se mohli přiučit .

 41. Vážené sousedky, sousedé, milí přátelé,
  zakrátko se objeví na našem webu Nové Litně video z mimořádného zasedání, které bylo svoláno kvůli asfaltování silnic. Protože se objevily „nové“ skutečnosti a informace, které zastupitelé dostali až krátce po zahájení zasedání, dovolili jsme si události shrnout do krátkého článku http://www.novaliten.cz/2015/06/velka-detektivni-soutez-o-ceny/
  Kromě toho, že se dozvíte jistě zajímavé okolnosti kolem této volby, můžete VYHRÁT V NAŠÍ SOUTĚŽI!
  Na vaše komentáře a nápady čekáme na naší e-mailové adrese novaliten@seznam.cz nebo na našich stránkách v sekci komentáře. Psát nám můžete i na náš Facebook https://www.facebook.com/novaliten . K dispozici je i poštovní adresa a telefon: http://www.novaliten.cz/kontakt/
  Příjemnou zábavu a veřte, že bude líp 
  Vaše Nová Liteň

 42. Ty faktury Havelky by se měly vyšetřit. Tak udělejte POŘÁDNOU KONTROLU.
  Pajas

 43. Dlužníkům se pak právě bude moci sáhnout na plat, či na dávky.Uvidíme, jak se nám povede. Do konce srpna budou dokončeny všechny tahy kanalizace i přípojky, během letních prázdnin je tedy ideální doba, kdy by si měli všichni podle svých projektů ( které jsou k vyzvednutí na ÚM) dodělat zbývající část, tedy tu na svém pozemku, aby se začátkem září mohlo připojit co nejvíce nemovitostí a mohl být spuštěn zkušební provoz, který bude trvat rok.
  Pěkný víkend, Šárka Marcínová

 44. Vážení zastupitelé,
  nechte už fakturu fakturou a věnujte se tomu, co nyní trápí občany nejvíce, a to je stav silnice. Dále bych ráda věděla, kdy se chystá zkušební provoz ČOV. Děkuji paní Marcínové za odpověď, týkající se dlužníků. Nevidím to moc optimisticky. Obávám se, že paní proškolená na vymáhání pohledávek, stejně moc neuspěje. Všichni si asi dovedeme představit, co se asi stane, když těmto neplatičům někdo sáhne na dávky.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*