Pozvánka na závěrečný koncert interpretačních kurzů

Závěrečný koncert mistrovských kurzů 2015_c_archiv Zámek Liteň, z.s.
Závěrečný koncert mistrovských kurzů 2015 (c) archiv Zámek Liteň, z.s.

Interpretační kurzy v Litni zvou na závěrečný koncert s předními pěvkyněmi Kateřinou Kněžíkovou a Markétou Cukrovou a na nezapomenutelnou atmosféru zdejšího zámku

V Praze, 10. června – Také 5. ročník Festivalu Jarmily Novotné láká mladé pěvecké naděje k účasti na interpretačních kurzech do někdejšího sídla legendární pěvkyně a zve na jejich závěrečný koncert. Pořadatel festivalu, nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. tak kromě oživování jména Jarmily Novotné má na zřeteli další ze svých předsevzetí – podporu mladých umělců, jíž navazuje na odkaz světoznámé pěvkyně. Vybraní účastníci kurzů, které jsou letos třetími v řadě, dostanou příležitost strávit mezi 15. a 19. srpnem neopakovatelný čas ve společnosti čelních osobností operního oboru Kateřiny Kněžíkové, Markéty Cukrové a Zdeňka Klaudy a studovat preferovaný repertoár v oblasti klasického či barokního zpěvu. Na poslední večer – 19. srpna je naplánováno společné vystoupení na Závěrečném koncertu interpretačních kurzů, který zve do liteňské Čechovny také posluchače z řad veřejnosti.

Markéta Cukrová
Markéta Cukrová

Vedení kurzů si po loňském ročníku, jenž se konal rovněž pod dohledem Adama Plachetky, zopakuje skvělá sopranistka a sólistka Národního divadla Kateřina Kněžíková, která se stala již pravidelnou účinkující, lektorkou a účastnicí Festivalu Jarmily Novotné: „Nezisková organizace Zámek Liteň se věnuje v dnešní době velice bohabojné činnosti. Vedle starosti o odkaz Jarmily Novotné pečuje a dává příležitost mladým pěvcům, aby se zdokonalovali ve svém oboru. Je mi ctí, že mohu i já svou troškou přispět do mlýna a v prostorách zámku, kde Jarmila Novotná žila, vést interpretační kurzy již podruhé. Je to pro mne nejen velká radost, ale zejména obrovská zodpovědnost a není nic krásnějšího, než když „pod svýma rukama“ slyšíte pokroky a jásot nad vyřešeným zádrhelem. Mým přáním je a stále bude, aby v naší malé zemi bylo mnoho dobrých pěvců, kteří nám budou dělat čest nejen doma, ale také za hranicemi republiky, stejně jako kdysi Jarmila Novotná.“ Znalosti a hlasovou doménu Kateřiny Kněžíkové tentokrát doplní vyhledávaná specialistka na barokní zpěv, mezzosopranistka Markéta Cukrová, pěvecké lekce se pak odehrají za nepostradatelného zvuku klavíru, který rozezní šéfkorepetitor Národního divadla Zdeněk Klauda.

Kateřina Kněžíková
Kateřina Kněžíková

Interpretační kurzy 2016 se podruhé konají ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze, kde se v dubnu uskutečnil jejich první běh vedený Markétou Cukrovou. Na dvě vybrané absolventky tohoto kurzu, bývalé studentky HAMU, čeká příležitost zúčastnit se druhého běhu kurzů v Litni. Mezi letošními frekventantkami nebude kromě jiných chybět ani loňská držitelka Ceny Jarmily Novotné, Tereza Hořejšová. Zámek Liteň, z.s. každoročně odměňuje vítězku této ceny, která je udělována v rámci Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, právě možností zúčastnit se mistrovských kurzů v Litni.

Interpretační kurzy 2016 jako tradičně vyvrcholí společným koncertem jejich absolventů s oběma lektorkami, a to v pátek 19. srpna od 18 hodin. Jeho dějištěm se příznačně stane jeden z historických objektů zámeckého areálu – budova Čechovny, kde strávila se svou rodinou několik šťastných let právě Jarmila Novotná a před ní část svého dětství spisovatel Svatopluk Čech. Sálem Čechovny během koncertu zazní vybrané skladby studovaného repertoáru letošních účastníků. Tato událost Festivalu Jarmily Novotné 2016 je zároveň jedinečným momentem, kdy se opět letos otevře zámek širší veřejnosti.

Vstupenky na Závěrečný koncert interpretačních kurzů je možné rezervovat a zakoupit na emailu tickets@zamekliten.cz nebo na čísle 724 880 826. Cena vstupenky je 300,- Kč. Z důvodu omezené kapacity míst v sále doporučujeme včasné provedení rezervace.

Letošní specialitou je přenesení závěrečného koncertu o necelý měsíc později na pražskou HAMU. Tentýž program zde bude reprízován 14. září v Sále Martinů. Vstupenky na tento koncert pořádaný Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze ve spolupráci se Zámkem Liteň, z.s. je možné zakoupit od 15. června denně od 10.30-12.30 a 13-18 hodin (v den koncertu do 19.30) na těchto předprodejních místech: TIME MUSIC (tel. 257 535 568), Malostranské nám. 13, Praha 1, Via Musica (www.pragueticketoffice.com), Staroměstské nám. 14, Praha 1 a obchod CD Široký dvůr, Loretánské nám. 4, Praha 1. Cena vstupenky je 150,- Kč, senioři a studenti mají 50% slevu.

Další informace jsou k dispozici na www.zamekliten.cz, https://www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne a na www.hamu.cz.

Závěrečný koncert mistrovských kurzů 2015 je možné zhlédnout zde: https://youtu.be/fbYEpM3IauU.

Festival Jarmily Novotné 2016 se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.


Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.
Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala Open air koncert Pocta Jarmile Novotné za účasti Jiřího Bělohlávka a světově uznávaných českých operních pěvců.
V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu, stejně jako vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 je historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.

Festival Jarmily Novotné 2016, který se koná již pátým rokem, zahájila Putovní výstava o životě Jarmily Novotné s názvem Jarmila Novotná: Operní diva, jež bude představena v různých městech České republiky. Po loňském úspěchu se také letos v rámci festivalu Pražské jaro 2016 uskutečnil pěvecký koncert s podtitulem Pocta Jarmile Novotné, tentokrát se sopranistkou Martinou Jankovou. Další ročník mistrovských kurzů se bude soustředit na klasický zpěv pod vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové a rozšiřovat o obor barokního zpěvu v čele s Markétou Cukrovou. V závěru se uskuteční společný koncert absolventů a lektorů kurzů 19. srpna v Litni, který bude zopakován 14. září na HAMU. Kromě toho organizace letos podporuje vznik dokumentu o životě Jiřího Suchého k příležitosti jeho 85. narozenin. V roce 2017 pak připomene 110. výročí narození Jarmily Novotné operním gala představením za účasti českých a světových operních hvězd a řadou dalších událostí.

Pro další informace prosím kontaktujte: Barbora Dušková, Tel.: 777 854 650, E-mail: barbora.duskova@zamekliten.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*