Dětské hřiště

Za poslední rok prošlo okolí liteňského fotbalového hřiště významnou změnou – nemalou zásluhu na tom má jak získání grantu z Fondu T-Mobile, tak i příspěvky ostatních dárců (viz příloha Poděkování). Liteňští rodiče ve spolupráci s Fotbalovým klubem měsíc po měsíci pomalu postupovali ke svému vysněnému cíli:

V květnu 2010 vypracovali projekt a podali žádost o grant z Fondu T-Mobile na podporu jejich snah.

V červnu 2010 instalovali první prvky – jednalo o domeček se skluzavkou a pískoviště a uspořádali 1. liteňský piknik na fotbalovém hřišti „s překvapením“, který pojali jako neoficiální křest budoucího dětského hřiště a „zóny volného času“ pro všechny generace. Domů odcházeli s úžasným pocitem nejen díky vydařenému počasí a spokojeným návštěvníkům akce, ale také proto, že se přímo na místě domluvilo osm rodin na zakoupení dětské trampolíny, která je v tuto chvíli už v provozu.

V srpnu 2010, se mohli radovat znovu, protože dostali oficiální informaci, že jejich žádost o podporu z Fondu T-Mobile byla úspěšná. Radost byla o to větší, protože s tím vůbec nepočítali a takříkajíc zkusili štěstí. To ale přálo připraveným, takže mohli díky této podpoře dětský koutek dokončit a také postavit doskočiště a hřiště na volejbal, nohejbal a další míčové hry.


Začátkem září 2010 se brigádnicky a sponzorsky začalo budovat doskočiště a byl proveden výkop pro dětský kolotoč. Koncem září pak jedna z místních maminek Lucka Smíšková ve spolupráci se SDH Liteň uspořádala na podporu jejich projektu Loučení s létem. Navíc v souvislosti se začátkem školního roku byla domluvena a následně sepsána s paní ředitelkou zdejší základní školy pravidla užívání prostoru při hodinách TV a při trávení volného času s družinou při ZŠ.

V průběhu října se přibetonovaly obrubníky k doskočišti, vybetonoval se základ a následně i zabudoval kolotoč a pružinové houpadlo. Bohužel se částečně museli i vyčištit prostor od křovin, čímž se trošku zpozdily práce na jejich projektu, ale zase se ve větší míře podařilo zapojit do práce i děti a „stmelit kolektiv“..

Začátkem listopadu se konala v roce 2010 poslední brigáda – pokračovalo se v budování doskočiště a dále bylo nutné zazimovat trampolínu a pokračovat v čištění prostoru. Také se podařilo navézt do doskočiště i křemičitý písek. Na konec listopadu rodiče vymysleli adventní akci s cílem navodit vánoční atmosféru a spojili ji s rozsvěcením vánočního stromu, který v Litni již několik let nebyl. Akci nazvali 2. Liteňský piknik aneb rozsvěcení vánočního stromu.

V průběhu ledna 2011 byla sepsána a v řádném termínu odevzdána průběžná závěrečná zpráva o čerpání grantu z Fondu T-Mobile, vč. vyúčtování. A autoři za ni byli pochváleni – slovy administrátora grantů byla „pěkně zpracovaná a měla i mnoho nepovinných příloh“ – je potěšitelné, že takového hodnocení bylo dosaženo i přes skutečnost, že od prosince téměř pořád někdo z rodičů nebo dětí nebyl fit, takže nebyli schopni se ani sejít a nakonec museli vytvořit zprávu jen s pomocí e-mailů a mobilů.


Na konci letošní zimy nedovolovalo další postup prací nejprve počasí a následně pak podmáčený terén, který bylo nutné řešit jako absolutní prioritu. První letošní brigáda se tedy konala až v sobotu 21. května 2011 – tentokrát ovšem za účasti zatím největšího počtu pomocníků. V průběhu dopoledne bylo doplněním štěrku, antuky a písku dokončeno doskočiště a zároveň byl proveden výkop a následné betonování pro sloupky na hřiště na míčové hry. Maminky vyčistily prostor od křovin, náletů a nepořádku a děti si užívaly plné znovuzprovoznění dětského hřiště. Týden před první brigádou se v Litni podařilo obnovit tradici Staročeských májů, vč. předtančení České besedy – v Litni poprvé na „živou“ muziku. I na této akci se rodiče podíleli.

Z časových důvodů byla další brigáda naplánována hned o 14 dní později – během ní byla zabetonována středová tyč pro houpačku a částečně srovnán terén. V průběhu května se navíc díky několika dárcům podařilo zakoupit jednu z nejžádanějších dětských atrakcí – skákací hrad.

V sobotu 18. června 2011 uspořádali rodiče ve spolupráci s SDH Liteň a Domečkem Hořovice III. Liteňský piknik v podobě Dětské olympiády. Hlavním cílem bylo představit vše, co se za uplynulý rok podařilo vybudovat na liteňském hřišti. Od dopoledních hodin mohli dětští návštěvníci postupně projít 10 olympijských stanovišť, kde předvedli své dovednosti v soutěžních disciplínách, krátce po poledni byla připravena dvě předtančení a nechyběla ani prezentace místních hasičů. Po celou dobu akce bylo možno zakoupit občerstvení, domácí sýry a mléko z farmy Homolka, domácí koláčky, cukrovou vatu, balonky, ručně vyráběné korálky, … I přesto, že dlouho a poctivě připravovaný zábavný den pro děti a dospělé trošku kazilo počasí a hlavně po poledni o sobě dávalo vědět mírnými přeháňkami („piknikování“ na mokré trávě není moc ideální), užili si malí i velcí návštěvníci příjemně strávený den.
Koncem června rodiče zpracovali závěrečnou zprávu Fondu T-Mobile pro zaměstnance, doplnili ji požadovanými přílohami a fotografiemi, v řádném termínu odevzdali a začátkem července obdrželi dopis o potvrzení splnění podmínek a finálním uzavření grantu.

Pokud se kdokoliv z návštěvníků webu rozhodne (ať už poprvé nebo opakovaně) podpořit liteňské rodiče finančním příspěvkem, materiálem, brigádnickou pomocí, hracím prvkem, nebo jakkoliv jinak, kontaktujte prosím zastupitele Mílu Klimenta, který se s Vámi domluví na podrobnostech předání Vašeho příspěvku (označení dárce, potvrzení o poskytnutém daru na snížení daňového základu).

Pokud chcete být informováni o akcích pro děti, zašlete svoji e-mailovou adresu Tereze Frühaufové. (t.fruhaufova@seznam.cz)

hriste_podekovani.pdf

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*