Jídelna Kosová

DNES
Nevaří se, pouze výroba
ZÍTRA
Nevaří se, pouze výroba
Menu za 79,-
(minutkový smažák za 86,-)
tel:311684370
bývalé učňovské středisko
Na prodej: knedlíky, pečivo, zákusky

Celý týden ke stažení

Pavlač

Uvítáme zde Vaše názory a náměty ohledně podoby a obsahu stránek. Ještě více nás bude těšit, pokud se rozhodnete sami přispět nějakým zajímavým obsahem. Smysl těchto stránek je poskytnout  informace všem, kteří se zajímají o dění v Litni a okolí. A hlavně dát prostor těm, kteří chtějí aktivně přispívat zajímavým a aktuálním obsahem.

O stránky a obsah se starají:

Roman Veselý  (roman@liten.cz ) – provozovatel, webmaster, libovolný obsah mimo úřadu městyse.

Prosíme o věcnou diskusi bez osobních výpadů a vulgarit.

Příspěvky, které to nebudou respektovat, budeme mazat.

Cenzurované příspěvky:

3.11 2014 19:25 – Terrento (anonym, osobní útoky.)
2.12 2014, 14:38 – Pavel Bintl (anonym, osobní útoky.)
31.3 2015, 10:25 – Jana Nováková (osobní útoky)

Počet komentářů: 265

Pavlač

 • Jana

  Když už se pan Karel pouští do slovíčkaření tak pokud chodil do školy věděl by, že svátek Jana Husa se slaví 6.7. a ne 5.7. Budu druhé opravovat, jen pokud jsem si jistý, že jsem naprosto neomylný . A to si myslím není nikdo z nás.

 • Jana

  Dobrý den
  ráda čtu příspěvky občanů na pavlači, ale moc nerozumím článku pana Karla. Ten 11.2. a 14.3.2015 pokládá otázku odkud se bere ta voda a proč je tu stále tak vlhko. Uplynuly 4 měsíce a píše, jak je půda bez vody, vyprahlá a vyždímaná a to údajně díky tepelným čerpadlům. Podle mě je logické, že po vedrech bez deště přichází sucho a v zimě, kdy prší nebo je sníh je vlhko. Tak to v přírodě chodí po staletí i když žádná čerpadla nebyla.
  přeji všem hezký deštivý den

 • Šárka Marcínová

  Dobrý den pane Karel,
  omlouvám se, že jsem nepoužila vhodné slovo … ale nenapadlo by mě, že bude někdo řešit vhodné či nevhodné slovo místo toho, zda bude či nebude voda.
  Takže pěkné díky, že celodopolední snahu několika lidí ohodnotíte tím, co jste právě napsal.
  Doufám, že Vás tedy můj nevhodný výběr slova příliš nepobouřil, sobě a ostatním spoluobčanům přeji, aby se nám povedlo vyřešit problémy s pitnou vodou.

 • Karel

  Obecní hlášení 10:15 hod. Vyvezeny budou prý dvě nádoby: jedna před kino, druhá do Kaštanky.
  Nádoby jako na co, na mlíko? Asi si to hlasatelka spletla s jídelnou. Chtěla asi říct cisterny nebo nádrže, není-liž pravda? Nádoba je na 10 -15 l, a to snad nám přiveze vody obec víc.

 • Karel

  Tak a je to tady. je po vodě. na svátek jana Husa jsem tady varoval. Upozorňuji na svou čest, že nejsem v žádném ani nejmenším spojení s obecními zastupiteli.
  příznačné na té liteńské situaci, že Jobovu zvěst přinesl sám ekolog, který tento stav spoluzavinil. Co dělal celá poslední léta? Měl upozorńovat, měl varovat, měl křičet, měl být slyšen! Měl žádat změny zákonů, provádět osvětu mezi obyvateli Litně, psát články do lokálního tisku. Zkrátka měl být angažovaný ve věci ochrany podzemních zdrojů vody. A co dělal na místo toho? Hádal se kde s kým, na pavlač umísťoval psychologické profily p. Kaštánka, čas trávil půtkami s ženskejma před školou ohledně platnosti – neplatnosti voleb. Takový ekolog ať jde od válu. Naprosto selhal. Jsme bez vody, půda je vyprahlá, vyždímaná, vydojená škudlením a mamonem, že ani občasné deště už nepomohou.
  Kdo má možnost uchýlit se do města, tak má na čas vyhráno, ale jen na čas.

 • Karel

  Dlouho jsem na pavlači nebyl, ale jak se tak rozhlížím, diskutují se tady hlavně záležitosti (už druhým rokem) kolem p. Havelky a jeho platu. Vypadá to, že většině leží v žaludku jeho plat. Jistě má plat podle tabulek. A jestli sami takový plat chcete, udělejte si stavební průmyslovku nebo rovnou vysokou školu, opatřete si nějakých 5 let praxe a můžete se o místo ucházet. Dalším evergreenem tady na pavlači jsou silnice a chodníky. Vadí hlavně estetická stránka. Otázka je zda estetika v dnešní době je zrovna to nejpalčivější (kdo se zabývá tou estetikou, nezapomeńte probrat slavnou Kuželku. O té lze diskutovat do nekonečna, protože známý Parkinsonův zákon dí: čím jednoduššíproblém, tím delší debata)
  Ostatně když jsem tady před tři čtvrti rokem jako první poukázal na pochybný způsob zasypávání děr v souvislosti se stavbou kanalizace, viděl jsem přednostně rizika zdravotní. Tím, že jsou vedra a sucha, je prašnost a škodlivost zásypů jenom umocněna. Jinak však shledávám celé téma silnic už jaksi přečerpané. Koneckonců víme, že to bude na dlouhou dobu, že musíme začít šetřit do prasátka na opravu aut, že nám ničí zdraví, je to nemilé, ale není to zdaleka to nejhorší, co Liteň potkalo. Pardon je to to druhé největší zlo. To první Liteň postihlo v r. 1639. O tom druhém píši v následujícím příspěvku:

  U nás v Litni už svět není v pořádku

  V Litni jsme svědky největší lumpárny století. Hrozbou nejsou pro ni tlupy přistěhovalců plavících se Středozemním mořem a stojících před Alpami, ale naši krajané, a dokonce v případě Litně její rodáci. Na počátku nového tisíciletí začali v Litni masově plundrovat naši krajinu a přírodní prostředí tím, že z matičky země, z toho, co by nám mělo být posvátné a nedotknutelné, se jali technickými vykutálenostmi odebírat teplo pumpováním studniční vody. Zdá se Vám to fantasmagorie? Ale vůbec ne! Princip je veskrze jednoduchý. Pomocí čerpadla se z jímací studny odebere podzemní voda. Ta se žene do výměníku tepelného čerpadla a přitom se jí odebere teplo. Takto ochlazená voda se pak zasakovací studnou přivádí do země nazpět. Důležité přitom je, aby zasakovací studna byla schopna zasáknout stejné množství vody jaké je jímáno v studni první. Maličkost, ne? Kolik že vody se takto ze studní odebere? Aby tento vynález století mohl vůbec fungovat, potřebuje průtokové množství cca 250 l vody na každou kilowatu otopného výkonu za hodinu. Čerpadlo o výkonu 10 KW tak za 1 hodinu vycucne bratru celých 2,5 m3 podzemní vody! Za topnou sezónu, která dnes pokrývá až 9 měsíců roku, je to obrovské množství, z kterého se mi při pohledu na půl kubíkový sud na dešťovou vodu před domem, zatočí hlava. Za 3 hodiny topení denně je to pak už 12,5 m3. Můj odhad – jeden destimetrový sloupec vody ve studni.
  Za celý rok pak si to vynásobte 270. A dostanete se k astronomickému číslu, jež nesnese srovnání s běžnou spotřebou nás smrtelníků, kteří vodu používáme jen na mytí a pití, tedy na běžnou spotřebu. Ta je na osobu a rok nějakých 33 m3. Ale to nejlepší přijde nakonec. Kolik že platíme za vodu spotřebovanou na mytí a k pití? Od 17 do 40 Kč. Provozovatelé tepelných čerpadel mají tisíce kubíků vody úplně, ale úplně zdarma. Kde je tady právo, spravedlnost, rovnost? K nám do Litně, jak vidět, tyto vymoženosti nedorazily.

  Ale nejde jen o naše peněženky, je tady jiná věc. Tím, že se půdě (odběrem teplé a vracením ochlazené vody) odnímá cenné teplo, vytváří se v zemi trvale studené poměry, čím více tepla se zemi odebere, tím víc se šíří zóny trvalého chladu pod zemí.
  Takže jestliže jsou tady tyto vynálezy provozovány ob barák, na některých místech v obci zdá se v každém baráku, pak si dovodíte, v jaké chladničce tady v zimě žijeme. Ten pocit mrtvolného chladu jak z hrobu byl v letošní zimě pro celou obec Liteň příznačný . Zdraví nás, obyvatel Litně, to určitě velmi prospívá. Aspoň budeme otužilí, nebo ne?
  Že se tím masivním odčerpáváním studniční vody a jejím převáděním do míst zásaku narušuje přirozený směr proudění podzemní vody, to už je jenom maličkost.

  Tepelná čerpadla mají reklamu Topíme si vodou, která si v ničem nezadá s komunistickým heslem Poručíme větru dešti. Koukám na bednu a topím si přitom vodou. Návdavkem dostanu jako provozovatel obnovitelného zdroje politicky dotovanou sazbu tzv. dvacetihodinovou sazbu elektrického proudu C45d. Zatímco my ostatní topíme plynem, dřevem, uhlím, vstáváme v pět hodin ráno, abychom se dostali do práce a zaplatili účty za plyn a NEDOTOVANOU elektřinu, tito rodáci vesele používají podzemní vody, které nepatří ani jim, ani obci, nepatří nikomu a užívají ji k vlastnímu obohacování a vyhřívání. Nedosti na tom, oni u těchto vod – a víme, že to nejsou nějaké malé dávky – mění její fyzikální vlastnosti, pro laiky budiž řečeno, že tato změna se rovná proměně vody živé na vodu mrtvou. A tuto mrtvou vodu, tentokrát již studenou pumpují zpátky do Země. Svinstvo? Ano, svinstvo. A tohle se děje za jásotu tzv. ekologů, kteří tomu říkají ekologické vytápění a považují to za ochranu přírody. Kdosi se na těchto stránkách v otázce existence čerpadel v Litni přimlouval za důvěru stavebnímu a vodoprávnímu úřadu. Jednak tady o úřad nejde, ale jde o úřednice, a za druhé, tyto úřednice nic takového, jako že v Litni nejsou čerpadla, netvrdí. Bodejť by to říkaly, vždyť jenom na okrese jsou podle internetového vyhledávače dvě firmy, z nichž jedna působí v oboru již dvacet let v Litni. Tak to si mám myslet, že ty čerpadla vozí do Střední Afriky? Ptám se, proč by tady čerpadla neměla být, když jsou jich plné reklamy, vidíte je všude, kam se podíváte a běžné potkáváte na silnicích vozidla firem, která tato čerpadla budují. Autor příspěvku Tepelná čerpadla jako argument pro neexistenci čerpadel uvádí jakési technické aspekty jako je ucpávání trubek a nevím co ještě. Co na to odpovědět? Co je to za argument? To snad chce popírat existenci automatických praček jenom proto, že trhaj prádlo? Není třeba se nutit do podobných alogičností, stačí přeci v zimě ráno vyjít ven a podívat se na komíny. Kde, v jaké chalupě se z komínu kouří. Skoro nikde. V našem okolí bychom to spočítali na prstech jedné ruky. Naprostá většina takříkajíc spaluje vodu.

  A ještě jedna otázka, už z trochu jiného soudku: Jakým právem vůbec ti lidé, co spalují vodu, mají ty dotace od ČEZu?

  V posledních patnáctvi letech v Litni každoročně přibývaly desítky „děr“ do země, bez geologického dozoru a dokumentace, bez potřebných technických parametrů. Vznikla tady situace, kdy je nejenom nenávratně poškozeno přírodní prostředí hluboko v zemi, ale jak jste v poslední době z hlášení starosty a i pohledem do vlastní studny zjistili, mizí nám kvapem bohatství, které nám příroda ve formě vody různé jakosti a možnosti využití nabízí (nabízela).Člověk snadno chápe, že dělat do sebe díry, jednu vedle druhé a naslepo, by nepřežil, dělat stejné díry do zemního podloží, mu tak nějak nepřijde.
  V reálu tak stojíme před situací, která je alarmující a vyžaduje nápravu. Co za vodu vůbec pijeme, co za vodu vůbec máme v našich studních. Je vůbec pitná? Přeléváním podzemních vod sem a tam, a jejich mísením s vodami odpadními, a to vše za situace, kdy Liteň zůstávala celá destiletí bez kanalizace, dává tušit, že tady došlo k poškození přírodního prostředí, se kterým si příroda neporadí a bude už trvalého rázu. A postih?
  Když někdo vyveze dvě kolečka odpadu do rokle za vsí nebo mu uteče něco z děravé nádrže do potoka, je postihován. Přitom to jsou věci, kde si příroda, když člověk nepomůže, poradí po čase sama.

 • Dnes se uskuteční od 19h na Zámku Liteň Hudebně dramatický pořad Quatuor elementa. Vystoupí Komorní pěvecký soubor ZUŠ Josefa Slavíka Hořovice, Ensemble Melpomené a Květuše Ernestová. Vstupné 100,-Kč. Rezervace na tel. 311 512 036.
  http://www.zamekliten.cz/ nebo https://www.facebook.com/novaliten

 • Dobrý den paní Jano,
  kolega Vodička Vám už odpověděl. Video najdete na youtube. Na stranky NL se dostane také.
  Co se týče opravy silnic, tak jsem na poradě zastupitelů 16.6. vyjádřil podiv nad tím, že jsme se mimořádně scházeli už 28.5. kvůli opravě silnic a zatím žádné opravy nezačaly. Na otázku proč, jsem odpověď nedostal. Pokusím se zjistit, proč opravy ještě nezačaly a proč máme aktuálně týden zpoždění.
  Stav silnic dlouhodobě kritizujeme a už na podzim jsme požadovali provizorní asfaltování jako to mají v Z.Třebani. Tenkrát nam starosta Horák a technik Havelka odpověděli, že je zajištěno zasypávání. To jsme opakovaně reklamovali, že se neděje, jak má (každý pátek). Naposledy minulý týden (jak píše pan Vodička). K silnicím (a nejen k nim) najdete článek zde: http://www.novaliten.cz/2015/06/proc-liten-nevzkveta-aneb-pribeh-silnic-v-litni/ Tento stav je přímým důsledkem jevů, které si můžete prohlédnout v našem filmu: https://www.facebook.com/novaliten/videos

 • J. Vodička

  Dobrý den, paní Jano, video z 8. zasedání je zde na YouTube. Nad stavební firmou Šindler není z obce zjevně vůbec žádná kontrola. Nám, zastupitelům, pan stavební technik Havelka tvrdí, že všechny díry se každý pátek zasypávají. Když ho konfrontujeme s tím, že to není pravda a že jsme to nafotili (a to nejen minulý týden, ale i v květnu, kdy byly pátky volné a už tehdy se nezasypávalo), sice přestane mluvit, ale to je tak asi všechno, co se stane.
  Tak jak firma Šindler není kontrolovaná, není ani pan Havelka kontrolovaný starostou – nečinnost nemá pro něj naprosto žádné důsledky. A ostatně – tím, že jezdí pravidelně už ve čtvrtek na svou chalupu, nemůže ani v pátek odpoledne nic kontrolovat, když tu není.


  S vietnamskou večerkou máte pravdu, vypadá to tam dobře. To je ale soukromá iniciativa, která určitě přispívá k tomu, aby se služby a úroveň prodeje nadále zlepšovaly.

 • Jana

  Chtěla bych se zeptat pana Kaštánka , kdy se na stránkách Nové Litně objeví video z posledního zasedání, kde se jednalo o asfaltování silnic. Nedávno proběhla informace od pana Havelky, že s opravami se začne v červnu. Polovina června je za námi a nic se neděje. Stav silnic je příšerný. Už se ani nezasypávají díry. Jak dlouho po těchto silnicích budeme ještě jezdit?

 • Jana

  V poslední době čteme na těchto stránkách samá negativa na obec. Já jsem přesto našla v poslední době jedno pozitivum. Tím je vietnamská večerka. Usměvavý, ochotný prodavač, vždy čerstvé pečivo (není smíchané se starým, jak je zvykem u ostatních místních obchodníků), čerstvé ovoce a zelenina a hlavně pořádek. Krámek je malý, ale myslím, že si za krátkou dobu působení našel spoustu zákazníků. Jen tak dál. Mnozí obchodníci by se mohli přiučit .

 • Vážené sousedky, sousedé, milí přátelé,
  zakrátko se objeví na našem webu Nové Litně video z mimořádného zasedání, které bylo svoláno kvůli asfaltování silnic. Protože se objevily „nové“ skutečnosti a informace, které zastupitelé dostali až krátce po zahájení zasedání, dovolili jsme si události shrnout do krátkého článku http://www.novaliten.cz/2015/06/velka-detektivni-soutez-o-ceny/
  Kromě toho, že se dozvíte jistě zajímavé okolnosti kolem této volby, můžete VYHRÁT V NAŠÍ SOUTĚŽI!
  Na vaše komentáře a nápady čekáme na naší e-mailové adrese novaliten@seznam.cz nebo na našich stránkách v sekci komentáře. Psát nám můžete i na náš Facebook https://www.facebook.com/novaliten . K dispozici je i poštovní adresa a telefon: http://www.novaliten.cz/kontakt/
  Příjemnou zábavu a veřte, že bude líp 
  Vaše Nová Liteň

 • Pavel Novák

  Ty faktury Havelky by se měly vyšetřit. Tak udělejte POŘÁDNOU KONTROLU.
  Pajas

 • Šarka Marcinova

  Dlužníkům se pak právě bude moci sáhnout na plat, či na dávky.Uvidíme, jak se nám povede. Do konce srpna budou dokončeny všechny tahy kanalizace i přípojky, během letních prázdnin je tedy ideální doba, kdy by si měli všichni podle svých projektů ( které jsou k vyzvednutí na ÚM) dodělat zbývající část, tedy tu na svém pozemku, aby se začátkem září mohlo připojit co nejvíce nemovitostí a mohl být spuštěn zkušební provoz, který bude trvat rok.
  Pěkný víkend, Šárka Marcínová

Přidej reakci

 

 

 

Můžeš použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>